Bygga eget blinkerssystem

Berätta om dina pågående projekt.
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 14094
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Bygga eget blinkerssystem

Inlägg av MiaM »

Högtalare är lätt att ordna. Enklast är högtalare i serie med en kondensator till matningen till lysdioderna - det kommer bli ett klickljud varje gång lysdioderna tänds/släcks. Fast det är väl bättre att ha en lite krångligare krets som gör att samma högtalare går att använda till båda sidorna (utan att det blir korta blinkningar på fel sida genom högtalarkretsen).

Tips, kanske: Kolla om du kan montera blinkers-LED precis på ytterkanten av styrets handtag?

Klassiska cykellysen var monterade så att de inte svängde med styret. Kanske smaksak vilket man vill ha? Både och kan kanske vara bra?
JensHaglof
Inlägg: 111
Blev medlem: 9 juni 2024, 14:38:47

Re: Bygga eget blinkerssystem

Inlägg av JensHaglof »

Så över ett år sen senaste posten.

Nu kör vi!! :D

Jag börjar med att bara designa mobilhållaren och få den att fungera. Efter det skall jag modifiera den och lägga till lampor och elektronik. Det känns som ett överkomligt projekt med mobilhållaren. Jag har redan all kunskap hur jag skall göra. Själva lamporna och elektroniken tar jag sen. Där är det fler osäkerheter. Skönt att få en fungerande produkt!

Här är min designade platta som fäster i cykelstyret. Där har jag fyra skruvar med mjuka bussningar som en till platta fäster på. Där skall själva mobilen ligga på. Sen skall jag ha ett lock som klickar fast. Locket skall vara öppet i mitten så man ser hela skärmen. Jag kommer att ha plast från en fryspåse under locket. Det gör den vattentät och det går att manövrera touch-skärmen genom sådan plast. Plasten skall gå vid sidan av plattan där mobilen ligger så att allt vatten leds över och förbi den.

De halvmåneformade sakerna skall ligga på styret, sen skall jag ha två halvmåneformade delar på andra sidan så de bildar två ringar som sluter tight runt styret. Jag fäster med buntband i skårorna i mitten. Sen har jag en plastbit som passar i skårorna som jag limmar fast, då kan man inte stjäla hållaren utan att ha sönder den.

Imorgon skall jag skriva ut denna på min 3D skrivare. Får se om jag fått till måtten rätt eller om jag får justera och skriva ut igen.

Bild
JensHaglof
Inlägg: 111
Blev medlem: 9 juni 2024, 14:38:47

Re: Bygga eget blinkerssystem

Inlägg av JensHaglof »

What the....

Ok, jag har reviderat sättet jag skall konstruera den. Denna plattan skall matcha mobilens storlek. Jag måste ha glömt att ändra dimensionerna efter jag bytt plan... Men även om jag tänkt ha en större basplatta än mobilen så är väl denna lite väl stor ändå...

Nåväl... tillbaka till ritbordet. En ny utskrift på G, med rätt dimensioner denna gången, haha. :D
Bild
JensHaglof
Inlägg: 111
Blev medlem: 9 juni 2024, 14:38:47

Re: Bygga eget blinkerssystem

Inlägg av JensHaglof »

Ok, vad har hänt?

Mycket! Jag kan visa min tänkta design:
Bild
Bild
Bild
Bild

Ny design av bottenplattan, nu passar den min nya design:
Bild

Översidan består av ribbor, detta för att få ner vikten något:
Bild

Min plan var att ha skruv och mutter, tänkte en sexkantig skalle som är insjunken i plattan, men kom på att vagnsbult blir ju bättre. Fick designa om skruvhålen:
Bild

Testade med vagnsbult 30 mm långa:
Bild

Här är mittenplattan, plattan som mobilen skall ligga på är i kontakt med den här, tanken är att mittenplattan skall "sväva" i luften och ge stötdämpning.
Bild

Mittenplattan på plats:
Bild

Insåg att 30 mm vagnsbult blir för kort, 40 mm blir för långt men jag kan alltid såga av dom till rätt längd. Här är 40 mm i alla fall:
Bild

Jag kommer ha mjukt gummi som stötdämpning, här är en ny mittenplatta där jag har karvat ut för den:
Bild

Här är topp-plattorna:
Bild

På plats:
Bild

Här är bussningarna som skall säkerställa avståndet mellan topp- och bottenplattan:
Bild

På plats:
Bild

Här är hela konstruktionen sidledes:
Bild

Vad är kvar att göra? Skriva ut det mjuka gummit. Har snart designat klart det i mitt 3D program. Sen skall jag designa och skriva ut locket och hitta ett sätt att få fast plasten på det. Sen är det bara att sätta ihop hela grejen och prova den på cykeln.

Ganska mycket jobb kvar alltså. Men det går framåt!

/Jens

PS. Jag inser att själva konstruktionen bygger rejält mycket. Den blir väldigt tjock. Jag är osäker på hur smalt jag kan skriva ut innan det blir risk att den bryts av eller går sönder på något sätt. Jag skall testa smalare också och se hur det känns.
Skriv svar