Förr var det ju upp till 110 volt (20 Hz AC) från telestationen. Men jag ska koppla telefonen till en sådan här gateway med telefonuttag:

Används verkligen alla åtta trådar i nätverkskabeln eller är det vissa som är N.C? Det verkar finnas en hel del olika alternativ när man försöker titta på pinout för dessa där alla åtta trådar används. Det vanligaste verkar dock vara att bara fyra ledare används:
Om jag tolkar denna sida rätt, så är alltså pinnarna 4,5,7 och 8 oanslutna om man inte kör Gigabit? Borde man kunna ansluta pinne 4 och 5 för att minimera risken för brända nätverkskort? Eller man kanske inte ska ta för givet att dessa är oanslutna?
Man utnyttjar ju pinne 4+5 och 7+8 till "power over ethernet".... så det borde kanske vara fritt fram att lägga på vad som helst på dessa.... (ett alternativ för 230 V AC kanske

Dock vill man ju använda sig av ett tvinnat par eftersom det trots allt är en analog signal. Inget annat än telefonen kommer att vara anslutet till kabeln, dvs. ingen data.