Lura Abs lampa? (lekbilen)

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
wille91_
Inlägg: 42
Blev medlem: 23 februari 2012, 07:07:53

Lura Abs lampa? (lekbilen)

Inlägg av wille91_ »

Hejsan var inne och regbes lekbilen och råkade ha Abs enheten kvar, tänkt använda samma rör och koppla linelock på. Men nu till problemet, jag måste ha en lampa nu, tänkte koppla över oljetetryck men blir lite lustigt när dom slocknar samtidigt då Abs ska lysa typ 1-2sec efter hur löser man detta? Löda dit kondensator och en diod mellan lamporna? Tack på förhand
Senast redigerad av blueint 8 maj 2012, 15:25:44, redigerad totalt 1 gång.
Anledning: vad det rör sig om
johano
Inlägg: 1943
Blev medlem: 22 januari 2008, 10:07:45
Ort: Stockholm

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av johano »

Jag har kopplat över oljetryckslampan sedan ett antal år och det har aldrig vart något problem med besiktningen...

/johan
sugarman64
Inlägg: 349
Blev medlem: 24 oktober 2008, 19:40:50
Ort: Lomma

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av sugarman64 »

Jag har vid något tillfälle gjort små moduler till en bilelektriker som han använder till just detta. En 555:a i "one shot"-koppling med en trimpot så att han kan bestämma hur länge lampan ska lysa. Kretsen gör så att lampan lyser ett bestämt antal sekunder efter att kretsen får spänning.

Som i länken nedan fast ingen brytare (trigger). Bytt 1u kondensatorn mot en något större och bytt 1M motståndet mot en 1M trimpot och ett 10K motstånd i serie.

http://www.instructables.com/id/Make-an ... hot-timer/

Den moraliska aspekten med att ta en gammal rishög med konstant lysande airbag- eller ABS-lampa genom besikningen på detta sätt får var och en ta ställning till själv.
svanted
Inlägg: 5280
Blev medlem: 30 augusti 2010, 21:20:38
Ort: Umeå

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av svanted »

ABS givare kostar max 100:- på ebay....
anders_w
Inlägg: 112
Blev medlem: 6 september 2011, 17:02:03

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av anders_w »

Ryck ur sladden så lampan inte lyser alls. Så har jag gjort flera gånger. Inga problem med besiktningen. Tror till och med att det var en på bilprovningen som gav mig tipset.
johano
Inlägg: 1943
Blev medlem: 22 januari 2008, 10:07:45
Ort: Stockholm

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av johano »

Då har du haft tur med besiktningsgubbarna, det var exakt det jag "åkte på" -
d.v.s. att lampan inte lös när tändningen slogs på och innan motorn startats..

Men att koppla den parallellt över oljetryckslampan gjorde även den nitiske
gubben nöjd (jag fick samma kille på efterkontrollen)

/johan
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27426
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av danei »

Ligger inte den här tråden lite väl nära olagliga tips.
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 36722
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av Glenn »

sugarman64 skrev: Den moraliska aspekten med att ta en gammal rishög med konstant lysande airbag- eller ABS-lampa genom besikningen på detta sätt får var och en ta ställning till själv.
..Efterssom det är fullt lagligt och väldigt vanligt att köra bilar soms aknar såväl ABS och airbag från fabrik så känns det inte så farligt iofs.
svanted skrev:ABS givare kostar max 100:- på ebay....
..Det beror HELT på vilken bil du ska ha det till..
wille91_
Inlägg: 42
Blev medlem: 23 februari 2012, 07:07:53

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av wille91_ »

För det första så är Abs systemet obefintligt förutom ventilpaketet som jag hängde dit när jag bytte till de bromsrören för art kunna ha linelock ventiler. Och på Reg bes kollas allt, så han ansåg att bilen har Abs nu och måste finnas lampa, att skaffa papper på detta är betydligt svårare än att fixa en lampa inför Reg besiktning. Det kommer inte stå i några papper om Abs så ventilerna ska ju demonteras så lampan ska bra användas till denna reggningen, tackar för tipset ang 555:an ska kolla på detta:)
wille91_
Inlägg: 42
Blev medlem: 23 februari 2012, 07:07:53

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av wille91_ »

Funderade lite och man skulle ha något så lampan slocknade typ 2-3 sec efter oletryckslampan slocknat, går det med en kondensator och en diod imellab för att få en lysdiod att lysa en stund efter? Andra tips? Då lampan ska lysa någon sec efter
Motorn startat?
Användarvisningsbild
JohnGalt
Inlägg: 1215
Blev medlem: 17 maj 2010, 21:16:39
Ort: Helsingborg (omnejd)

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av JohnGalt »

Som du redan fått tips om så är en 555-koppling det bästa sättet att göra detta, om du inte kan använda oljetryckslampan.
Här är ett exempel:
Bild
Den här lyser i 2.2 sekunder efter tillslag, vill du öka tiden så ökar du det lodräta motståndet (90K per sekund fördröjning)
Material:
555
100 nF konding, 2 st
200K motstånd, 2 st
10 uF konding
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 12943
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av MiaM »

Åh, ingen dum tråd!

Om man har en trasig givare så kanske man kan koppla signalen från ett annat hjul även till den ingången på ABS-modulen? ;)
Användarvisningsbild
Andy
Inlägg: 5893
Blev medlem: 26 september 2004, 18:24:52
Ort: Södern

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av Andy »

Det fungerar på bilar äldre än ca: 1996, på nyare syns det ändå om någon komponent är kass när de kopplar in OBD’n eller motsvarande på bilprovningen.
Sedan kan jag personligen tycka att på de flesta bilar är det enklare att byta en givare än att öppna mätarklustret och feppla med tåtarna där bakom.
En annan fördel med att byta en dålig givare är också att när det håller på att gå åt helvete så har man mycket större chans att ta sig ut en situation om bilen samarbetar när man väjer och bromsar. :tumupp:
svanted
Inlägg: 5280
Blev medlem: 30 augusti 2010, 21:20:38
Ort: Umeå

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av svanted »

Glenn skrev:
svanted skrev:ABS givare kostar max 100:- på ebay....
..Det beror HELT på vilken bil du ska ha det till..
helt klart, har bara letat till min skoda...
typ 400:- för 4 st från uk, som jag köpte....
hittade sen 16:- st från CE land.... men moq var 10 st, å marknaden är inte såååå stor att man kan kränga dem sen.
Användarvisningsbild
JohnGalt
Inlägg: 1215
Blev medlem: 17 maj 2010, 21:16:39
Ort: Helsingborg (omnejd)

Re: Lura Abs lampa?

Inlägg av JohnGalt »

Andy skrev:Det fungerar på bilar äldre än ca: 1996, på nyare syns det ändå om någon komponent är kass när de kopplar in OBD’n eller motsvarande på bilprovningen.
Off-topic men.. När började de egentligen att kolla OBD på bilprovningen? Generellt från en viss årsmodell, stickprov eller vid misstanke? Min -99:a har de aldrig kollat OBD på.
Skriv svar