Hej på er.
Min dotters tv har slutat fungera. När vi startar den blir det bara en grön skärm (Ingen bild alls) men det blir ljud.
Jag har tittat på kretskorten och det är inget som är bränt eller svullet.
Var ska jag börja?
Hoppas någon kan hjälpa mig.
(en 15-årig dotter utan tv är ju inte så kul )
Tillverkare, Modell, Bild på innanmäte, osv.. är inte helt fel.
Kan vara glappkontakt (röd-blå). Låter annars som styrkort eller tft panel fått sig en smäll.
Det pekar åt att det gröna slutsteget har bränt ihop och bara vräker ut så mycket grönt det bara går.
Slutsteget kan sitta på bildrörskretskortet eller så följer man den gröna tråden (tillsammans med en blå och röd) ned på huvudkortet. Sedan hur en Kendo är byggd har jag ingen aning om.
Tyvärr hade jag inte med mig kabeln till kameran
Men detta händer oavsett om det via scart eller antenn (comhem).
Kablarna till kretskortet vid bildröret är omärkta o kortet likaså .
Det sitter en krets på kortet på bildröret. Det är en TDA6107JF.
Sen är det bara några passiva komponenter.
På alldatasheet.com finns TDA6107 beskriven. videoutgångarna är pin 7, 8, 9.
Med inget anslutet på scartkontakten och heller inget på den vanliga antenningången mät vad du har för spänningar på respektive utgångar 7, 8, 9.
Vet inte vad du har för chassi i apparaten men gissar på Vestel eller Seleco, men någon beteckning står det säkert på kortet.
Videoingångar på TDA6107 är pin 1,2,3, har du olika spänningar där också ?
Databladet anger att kretsen klarar ända upp till 250 V så tydligen drivs styrgallren på CRT'n direkt från kretsen.
Har du någon mer info om beteckning/tillverkare på chassit så kanske det går att hjälpa dig bättre ?
Det jag kan hitta är en typbeteckning som följer: 626R / ITC008 EU.
När jag mätte med oscilloskopet på ingångarna på TDA6107 fick jag en likvärdig signal på alla ingångar. sen kom tv'n igång o visade myrornas krig igen. men det verkar som glappkontakt, men när jag petar på olika kablar o lödpunkter så händer det inget ändå.
// Fredrik
Du kan även testa med kylspray på ic'n, och kringliggande komponenter för
att lokalisera felet.
Verkar som den kommer igång när den blir uppvärmd?
Hårtorken är också en fin vän.