ECU till en bil egen design, B230FT med 450Nm och 276Hk :)

Berätta om dina pågående projekt.
Användarvisningsbild
Tripp
Inlägg: 397
Blev medlem: 29 januari 2004, 08:14:39
Ort: Tullinge
Kontakt:

Inlägg av Tripp »

Nu har jag handlat lite på ELFA och har ett kort helt färdigt för provstart. :)

Stoppade in kortet i sin låda med, och har fixat ca halva elhärvan.

Den här versionen kommer skrivas i SPIN och ASM.

Här kommer lite bilder...

Bild
Bild
Bild
Användarvisningsbild
GeekJoan
Admin
Inlägg: 11142
Blev medlem: 26 maj 2003, 15:59:27
Ort: Solna

Inlägg av GeekJoan »

Ser mycket snyggt ut. :tumupp:
Användarvisningsbild
Korken
Inlägg: 2230
Blev medlem: 3 februari 2006, 19:19:36
Ort: Luleå, Porsön

Inlägg av Korken »

Mycket snyggt och intressant! :tumupp:
Vet inte om det sagts redan men, ni tycks ha mycket luft mellan komponenterna, varför har ni gjort så?

//Emil
Användarvisningsbild
JimmyAndersson
Inlägg: 26544
Blev medlem: 6 augusti 2005, 21:23:33
Ort: Oskarshamn (En bit utanför)
Kontakt:

Inlägg av JimmyAndersson »

En gissning är att det går många banor på båda sidorna om kretskortet.
Det gör ju inget att det är mycket luft. Det finns oftast gott om plats i motorrummet på en Volvo. :D


Mycket snyggt byggt! :bravo:
Flummo
Inlägg: 301
Blev medlem: 10 november 2005, 02:40:18

Inlägg av Flummo »

Mycket trevligt!

En ännu trevligare sak skulle vara när man kan logga data exempelvis på acceleration och sedan se och jämföra som kurvor på datorn. Användbart på samma sätt som en g-tech effektmätare alltså, man ser om bilen accelererar bättre eller sämre efter en ändring och kan därmed avgöra hur effekten förändrats.
Användarvisningsbild
simon78
Inlägg: 1091
Blev medlem: 8 juni 2004, 11:05:51
Ort: Vinninga/Lidköping
Kontakt:

Inlägg av simon78 »

Vad är det för prestanda på propellern? Det jag är nyfiken på är om den kan hinna med att driva en diesel. Kan injektordrivarna driva dieselinjektorer?
Användarvisningsbild
Bosen
Inlägg: 1753
Blev medlem: 18 juli 2005, 10:56:31
Ort: Karl Gustav, Varberg
Kontakt:

Inlägg av Bosen »

Detta ser otroligt seriöst och bra ut!!! Det ska bli väldigt roligt att få veta om fortsättningen!!!

EDIT:
Såg att Simon78 han skriva ett inlägg före mig:
Vaddå hinna med??? En diesel arbetar ju på lägre varv så det ska nog inte vara några problem.
Försök och hitta specs på dieselinjektorer och jämför med bensininjektorer.
Dom moderna Commonraildieslarna fungerar väl väldigt likt en bensinmotor så det kanske tillockmed går att använda samma program :shock:
thunderbolt
Inlägg: 12
Blev medlem: 22 januari 2007, 13:53:44
Ort: Klippan

Inlägg av thunderbolt »

Detta låter mycket intressant, jag skulle kanske snart skulle behöva något motorstyrsystem, helt klart ett intressant alternativ om ni får det att fungera riktigt!
Ni har inte funderat på att bygga något mindre enklare system också, har länge funderat på att insprut-konvertera åskgräsklipparen. :wink:
backeliten
Inlägg: 58
Blev medlem: 24 maj 2005, 20:43:10
Ort: Örnsköldsvik

Inlägg av backeliten »

Tidsmässigt är de nog inga större problem, men problemet är hårdvaran kring att driva dieselinjectorer. Det finns generellt två typer solenoid och piezo
I solenoid spridarna kör man, (om jag nu minns rätt) runt 50V medans piezo körs med 120V. Det betyder nån sorts DC/DC-konverter.

I solenoid typen använder man flyback spänningen ifrån själv spridaren för att skapa den höga spänningen, dvs man laddar upp den lite utan att få den att öppna och laddar tillbaka energin i en extern konding, som man sedan använder för att skjuta igång spridaren. När spridaren sedan är öppen måste man strömbegränsa den så att man inte bränner spolen.

Diesel har sedan flera injectionstakter mot bensins 1 (oftast) per cylinder.
Först en pre-injection som används för att förbättra respons och ljudkaraktären på motorn, sen har vi main-injection som utför själv arbetet. Sen brukar man även köra en post-injection för att förbättra förbränningen och avgasvärdena. De 3 injectionerna sker inom loppet av ca 40 vevaxelgrader.

Sen måste man även styra trycket i fuelrailen på en commonrail diesel, så det krävs nån styrning kring det.

Men jag är också grymt sugen på att experimentera med nån commonrail diesel, tror de har en stor potential för både effekt och låg soppaförbrukning. Tar vi sedan med etanol som en alt energikälla då börjar de bli riktigt intressant! :)

/Jonas
Användarvisningsbild
simon78
Inlägg: 1091
Blev medlem: 8 juni 2004, 11:05:51
Ort: Vinninga/Lidköping
Kontakt:

Inlägg av simon78 »

Jag är också grymt sugen att experimentera med CR-dieslar. Jag har en V70 D5-motor som står i garaget och väntar på styrning innan den ska ner i båten... Nu blir det till att klona en marinbox för att få igång den, men fy va gött det skulle vara att göra programmet själv!

Jag har samlat lite info på: www.familjenlundell.se/simon och www.familjenlundell.se/disl
Användarvisningsbild
speakman
Inlägg: 4838
Blev medlem: 18 augusti 2004, 23:03:32
Ort: Ånge

Inlägg av speakman »

Upp till 7 gånger per insprutstakt verkar senaste generationen Common Rail på dieslar spruta in bränsle. Dessutom med ett tryck upp till 1800 BAR. Rätt häftigt! 8)
Användarvisningsbild
simon78
Inlägg: 1091
Blev medlem: 8 juni 2004, 11:05:51
Ort: Vinninga/Lidköping
Kontakt:

Inlägg av simon78 »

Vad jag förstått så kan man med fördel nöja sig med två gånger...
Användarvisningsbild
speakman
Inlägg: 4838
Blev medlem: 18 augusti 2004, 23:03:32
Ort: Ånge

Inlägg av speakman »

Det är mycket möjligt, jag blev bara imponerad av hur CR3 såg ut.
frejo
Inlägg: 496
Blev medlem: 21 april 2004, 21:43:01
Ort: Linköping

Inlägg av frejo »

björn skrev: Angående FPGA så är det ungefär samma tid det tar för att överföra nytt program som med en uc (lite långsammare har jag för mig men har aldrig jämfört ordentligt) och det vi menade med att göra mer/bättre avancerat var efter att man sett just VEMS och MS som båda är ganska begränsade och svåra att "få ut mer av".
Eh... du glömde nämna synteseringen av logiken i FPGA:n som kan ta rätt lång tid, det kan ju lätt ta 10-15 minuter (särskilt om man har en design med en softcore) och det är lite längre än vad det tar att kompilera lite kod för en uc
PeotryD
EF Sponsor
Inlägg: 188
Blev medlem: 11 november 2005, 13:24:44
Ort: Umeå
Kontakt:

Inlägg av PeotryD »

Tripp: hejsan, du verkar oerhört insatt på det här området. jag funderar på att göra en låda mellan ecu:n och sprdarna, för att förlänga tiden spridarna är öppna. Tänkte förlänga spridartiderna med 30-40%, vilket recommenderas om man vill köra på E85. Min fråga är hu rspridarna fungerar. På endel sidor pratar de om att spridarna styrs med pwm,
Menas det att jag måste pwm:a signalen när jag har spridaren öppen, eller menas det bara att spridaren stängs av under insprutningen för att den fått tillräckligt bränsle?

tanken är att klippa kabeln från ECU:n, ta in till microkontroller,
*låta denna känna av när signalen går hög,
*sätta på spridaren med mikrokontrollen när insignalen går hög.
*Starta en timer.
*När insignalen går låg, räkna ut tiden, och fortsätt 30-40% till.

Kommer den tanken att fungera?
på utsidan kommer jag köra med nån mosfet för att dra ner till jord.

Är det så spridarna fungerar?
Ber om ursäkt att jag störde din tråd med en fråga som inte riktigt har med ditt projekt att göra!
Skriv svar