Funktionsgenerator.

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
Användarvisningsbild
mrOh
EF Sponsor
Inlägg: 541
Blev medlem: 6 mars 2005, 13:54:31
Ort: Bromma

Funktionsgenerator.

Inlägg av mrOh »

Har skaffat mig ett ett oscilloskop och klarar mig bra med de spänningar mitt modifierade pc-nätagg kan leverera. Nu skulle jag vilja ha en funktionsgenerator, sinus och fyrkantsvåg kanske 10Hz till 100kHz är det enda kravet jag har på det i nuläget. Lite googlande visar att det finns det ett par olika DIY varianter att tillgå. Men när man tittar närmare så är det samma variant i slutändan.
Jag tänkte höra mig för lite om det finns någon variant att föredra och om det är någon som har erfarenhet av en hemgjord funktionsgenerator.

Den jag har tittat lite på är.. http://www.nuxie1.com/guides/function-generator.html

Är tacksam för tips på anda modeller eller om det är någon som gjort en själv utifrån en avr eller pic. Jag har inte riktigt funderat färdigt på hur man skulle lösa det med en AVR men det är den vägen jag lutar åt i dagsläget. Jag fick nyss iden och tänkte börja med att höra mig för vad ni skulle ha gjort.

mvh / Johan
peter555
Inlägg: 6047
Blev medlem: 12 februari 2006, 10:02:22

Inlägg av peter555 »

En processorbaserad blir mer flexibel och stabil men kräver en massa mjukvara. Jag skulle prova med en 2206a till att börja med.
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17595
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

har en gammal philips som bara går till 2Mhz, så jag gjorde en fulvariant med max 038 upp till 20Mhz

tänk på att 2206 och 038 distar lite

ljudkort kan vara ett smidigt allternativ/komplement

jag gillar analoga inställningar, smidigt att vrida kolla vad som händer

en funktionsgenerator skall man kunna ändra var funktion för sig, massor av knappar och vred, fundera på vad du vill ha/behöver

det jag verkligen vill ha är bra utgångssteg och dämpsats

en sak man gärna kan komplettera sin analoga med är en frekvensräknare
finns färdia program till pic , och enkla att bygga

jag hadde byggt själv, och haft låda nog för att få plats med allt

hadde även försökt få i lite mera i samma låda, som enkel frkvensräknare
några extra digitala generatorer, som brus, högfrekvens ttl, extrema pulskvoter

och ett ps, det går att hitta billiga beg på ebay
Användarvisningsbild
mrOh
EF Sponsor
Inlägg: 541
Blev medlem: 6 mars 2005, 13:54:31
Ort: Bromma

Inlägg av mrOh »

ljudkort? Någon som kan tipsa om mjukvara man kan köra på en gammal bärbar? För det kanske är enklaste sättet att få många rattar och reglage. :)
Operativsystem kan vara vilket somhelst. Gratis, är inte beredd att betala för mjukvaran. I så fall gör jag en själv.

För jag håller med dig grym, man vill ha så många inställningsmöjligheter som möjligt.
Men utgångsteg och dämpsats, där hänger jag tyvärr inte med alls. Har alldeles för lite kunskap och erfarenhet inom det området. Frekvensräknare är en bra idé, ska absolut försöka få med en sådan i paketet om jag bygger själv..

Känner att jag har mycket kvar att fundera på och bestämma mig för..
Användarvisningsbild
MicaelKarlsson
Inlägg: 4669
Blev medlem: 18 juni 2004, 09:16:07
Ort: Aneby
Kontakt:

Inlägg av MicaelKarlsson »

mrOh: Har också tittat på den kretsen!

Edit:
http://elektronikforumet.com/forum/view ... sc&start=0

http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/ap ... umber/2081

Lutar också åt att bygga med en AVR, D/A-omvandlare och kanske filter för sinusvåg.
Användarvisningsbild
jonnorberg
Inlägg: 850
Blev medlem: 19 mars 2008, 17:45:40
Ort: Årsta

Inlägg av jonnorberg »

Ska säja att jag inte läst tråden så noggrant men slänger in ett tips här iaf.

Signal Generator V2
Användarvisningsbild
MicaelKarlsson
Inlägg: 4669
Blev medlem: 18 juni 2004, 09:16:07
Ort: Aneby
Kontakt:

Inlägg av MicaelKarlsson »

jonnorberg: Den där ser ju intressant ut! Men använda ett ATX nätaggregat tror jag inte på, det jag använder genererar rätt bra med störningar så jag måste hänga på en del extra filterkondensatorer så då föredrar i alla fall jag att bygga ett eget, det är ju inte tal om några kraftiga doningar direkt.
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17595
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

bara ett snabbt svar,

dämpsats, gärna så man har fasta dämpmöjligheter på 10,20,30 db, så man kan få små signaler, utan överhörning
gärna en pot eller riktig dämpsats med db gradering

utgångssteg med 50 och 600 ohms utgångsimpendans och tillräckligt spänningssving, minst +-15v gärna mera
hadde gärna haft en "0" ohms utgång, en tda2030 eller bättre som en separat utgång, lätt att prova saker som behöver lite mera ström, men en sådan behöver vara bra skyddad mot kortslutningar o.s.sv
Skriv svar