Jobbiga gamla element.

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31429
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Jobbiga gamla element.

Inlägg av MadModder »

Jag har element i gjutjärn som ser ut som det här:
Bild

men med vred som bara är en kran. Alltså inga termostater. Antingen är det för kallt, eller också är det för varmt. Så jobbigt. Jag kan inte hålla på och tömma hela husets radiatorsystem för att byta, så jag funderar på om man skulle kunna göra nåt motordrivet som vrider på kranen själv. Eller om det redan finns.
Vad säger ni?
Användarvisningsbild
blackadder
Inlägg: 325
Blev medlem: 2 juli 2007, 21:23:40
Ort: Dingle

Inlägg av blackadder »

lättast är nog att montera shuntautomatik.
Användarvisningsbild
ElectricMan
Inlägg: 4874
Blev medlem: 21 februari 2007, 20:22:48
Skype: ElectricManSwe
Ort: Luleå
Kontakt:

Inlägg av ElectricMan »

Det borde ju funka.

Men tror du inte att man kan ha en sån där magnetventil? som man har kopplat till ngn temp. sensor? Just det! då måste man säkert fippla med rören och det ville du ju inte :D

Edit: ska vara till mad modders post :)
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26632
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

Rent omedelbart ser själva ventilen ut som att det är samma som till en termostat, alltså kan det räcka att byta själva plastvredet.

Men lite mer info behövs: Är det lägenhet eller har du tillgång till hela kåken?

Är det din (= bankens) kåk är det bästa och billigaste du kan göra att sätta dit en motorshunt med innegivare.
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43247
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Inlägg av sodjan »

> Jag kan inte hålla på och tömma hela husets radiatorsystem för att byta,

Byta vadå ?
Hela radiatorn eller bara ventilen/kranen (till en termostat) ?

EDIT:
Moderna "kranar" kan bytas mot termostater utan att gör ingrepp eller
tömma systemet. De använder samma ventil/kägla.
Äldre kranar kan vara problem. Kolla med en VVS firma...

EDIT2:
Icecap, jag tolkade första inlägget så att det inte visade den faktiska
radiatorn utan bara en liknande. Och att kranen på bilden inte stämmer
överens med de som MadModder har...
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31429
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

Det är inte mitt element på bilden. Hittade bilden på nätet.
Jag bor i lägenhet, men har tillgång till hela huset om jag vill, inkl. värmecentralen. Men det är nog inte så poppis att fippla med detta själv.
Jag får väl ta en bild på ett av mina vred då. Hittar inget på nätet som ser likadant ut.

Såhär ser de ut.
Bild

Monterar man bort ratten ser man en axel med splines.
Bild

Denna åker in och ut när man vrider på den, precis som vilken gammal vattenkran som helst. Det går alltså INTE att montera ett termostatvred där, eftersom det inte finns någon pigg man kan trycka på för att strypa vattenflödet. Alltså måste hela systemet tömmas på vatten för att jag ska kunna montera dit en helt annan kran, med termostatvred på. Hålet i axeln är bara en gänga för att få fast ratten med en skruv.
Man måste tömma hela systemet för att byta så lite som luftningsventilen. Det finns bara två kranar för alltihop. Den ena är en påfyllningskran, och den andra är en avtappningskran. Dessa sitter i anslutning till expansionskärlen i värmecentralen.

Kan iofs prova att lossa lite på den yttre muttern och se om det sipprar ut vatten...
Nähäpp. Det hjälpte inget. Tror bara det är en stoppmutter så man inte ska kunna gänga ut axeln helt. Vågar inte göra det ifall det skulle komma en stråle vatten ut :D
Senast redigerad av MadModder 8 december 2007, 14:55:00, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
AndLi
Inlägg: 18246
Blev medlem: 11 februari 2004, 18:17:59
Ort: Knivsta
Kontakt:

Inlägg av AndLi »

Annars har rörkrökarna finaverktyg för att byta element med trycket på.

Skapar en ispropp i varje rör, sen är det bara att skruva, och hoppas på att gasen inte är slut innan man fått det tätt igen..

Men som tidigare sagt, är det en halvny ventil så finns det div addaptrar att köpa. Men motorstyrning är coolare :)

(Vi bytte en gång på ett kontor ut ett gäng "motorventiler". De bestog av en vaxkropp som man värmde upp som i sin tur expandera och tryckte på piggen på de vanliga radiatorventilerna!)

Själv kör vi en motorshunt på framledningen till hela huset, styrd på utetempen. Och sen sitter det termostater på ca 50% av elementen. Har iof bara bott här i 4 månader, men det verkar funka helt okej.. I alla fall så länge det finns varmvatten i Acktankarna att ta av, undra om det är normalt att man ska hinna kyla 4 kbm vatten från 80 till 40 grader på 24h..
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31429
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

Det sitter ett styrsystem i källaren med en värmekurva som ändras beroende på utetemperaturen. Det är också dag/natt-styrning. Trimmas in ungefär en gång om året av en VVS-gubbe.
Men så fort jag har teven/stereon/datorn på blir det olidligt varmt. Har 25 inne nu, fast jag stängt av alla element.. Usch... Balkongdörren är öppen också. Det är värst när det är runt noll grader ute.
I köket där jag har serverskåpet har jag aldrig elementet på. Där är det en ganska behaglig temperatur nu. 22°.
Senast redigerad av MadModder 8 december 2007, 15:02:06, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26632
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

OK, i det läge är det bara en sak att göra: maskimekanisk styrning!!!

Du får alltså skaffa en lågt växlat motor och du bör ha ett par sensorer (brytare) för topp- och botten-stopp, en temperatursensor behövs och sedan en lämplig mikroprocessor.
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31429
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

Ja det är just det jag funderar på. Fast med strömavkänning för motorn så den stannar när det tar stopp och går tungt. Det räcker nämligen att vrida upp kranen 1mm så börjar det bli varmt. Kan bli lite bökigt att trimma in ändlägesbrytare så exakt kanske.
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43247
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Inlägg av sodjan »

> I köket där jag har serverskåpet...

Här börjar det kännas som att det saknas ett par bilder i tråden... :-)
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26632
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

Bara en lös tanke: Stegmotor med en gängpinne på samt en mutter som sitter på en arm till ventilen. Enkelt mekanisk och elektrisk, små steg = känsligt osv. Kort vandring men du behöver ju inte mycket heller.
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31429
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

Sodjan: Det finns några gamla trådar som behandlar detta. Men för enkelhetens skull är här en lite förklarande översiktsbild på skåpet, som står bredvid kylskåpet. :D

Nu när jag tänker efter så finns ju möjligheten att styra elementet via 1-wire-nätet som lämpligt nog faktiskt smiter förbi bakom elementet i fråga. Elementet under det andra fönstret har jag aldrig på. Det blir så himla varmt i min arbetsdator annars.
Användarvisningsbild
JimmyAndersson
Inlägg: 26544
Blev medlem: 6 augusti 2005, 21:23:33
Ort: Oskarshamn (En bit utanför)
Kontakt:

Inlägg av JimmyAndersson »

Här är hela serverskåp-projektet. :)
Mycket välgjort och snyggt! Vet inte hur många gånger jag har läst och tittat på bilderna där.
MiSTer
Inlägg: 725
Blev medlem: 26 juli 2007, 03:55:18
Ort: Skene
Kontakt:

Inlägg av MiSTer »

Ser ut till att vara likadana element som Far har i huset...
Och i "kranen" sitter själva termostaten...
Elementen är väl från 40-talet...
Riktigt bra element... de kunde verkligen göra VVS-installationer på den tiden...

Det saknar man verkligen, sen man bodde hemma... att kunna vri på så att man får >25 grader i lägenheten... :(
Skriv svar