Projektarbete; Eldriven minimoto. Bilder + Film [KLART]

Berätta om dina pågående projekt.
gvs
EF Sponsor
Inlägg: 1688
Blev medlem: 18 oktober 2003, 14:20:34
Ort: Göteborg
Kontakt:

Inlägg av gvs »

Det kommer inte att fungera att gröpa ur. Dels kommer du inte få det slätt nog, det kommer även att gå sönder.
Du ska slipa utsidan, vaxa den så att plasten släpper efter att det har härdat. Sedan plastar du en form som du använder för att göra den riktiga i, den gången på insidan.
Polaren
Inlägg: 41
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:48:18
Ort: Karlskoga
Kontakt:

Inlägg av Polaren »

Jahaa.. Nu fatta jag hur ni menar! men om jag gör så att jag slipar ner ytan litegranna(frigoliten så den blir aningen mindre) sen slänger på ett lager med spackel sen slipar till de slätt och fint sen vaxa(typ vanligt stearingvax?) och efter det plasta, gröpa, lossa.. ? Gör jag rätt? =) haha! Bäst att fråga innan så allt blir rätt!

//Polaren
Användarvisningsbild
sky_eye
Inlägg: 244
Blev medlem: 11 april 2006, 09:29:12
Ort: Lapplands Väsby
Kontakt:

Inlägg av sky_eye »

Om du skall göra flera skall du definitivt göra en negativ glasfiberform.
Dvs, Forma frigolitpluggen. Spackla. Slipa. Vaxa (det finns speciella vaxer, men vanligt bilvax funkar. Jag har använd bivax tom till en kamerahjälm jag gjorde. Luktade honung...) Sedan plastar du på den. Finnishen är skitsamma, det är insidan du skall använda!

Om du måste gröpa ur pluggen kommer det ju inte att fungera. Då kommer du aldrig att kunna få ur den riktiga prylen. Det du får göra då är att dela formen. Klyv den på mitten näe den härdat. Sedan bygger du upp flänsar på båda halvorna så du kan dra ihop dem med skruv.

När du skall plasta den riktiga kroppen snyggar du helt enkelt till skarven med vax så den blir helt slät. För att göra det enklare att få formen att släppa kan du plasta in en ventil från ett bildäck i formen. Lite tryckluft och popp!

Plasta på och när det har härdat skruvat du isär formdelarna, på med luft och du har en fin kropp.


Om det bara handlar om ett enstaka exemplar skulle jag inte krångla på det sättet.
Jag skulle ha gjort frigoformen något mindre än den färdiga produkten och plastat utanpå. Det ger lite mer slipjobb, men om du lägger en fin matta ytterst behöver det inte bli såp farligt.

\\Sky

P.S.
Gör ändå en testbit. Särskilt om du skall göra delad form.
D.S.
Polaren
Inlägg: 41
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:48:18
Ort: Karlskoga
Kontakt:

Inlägg av Polaren »

Hej alla igen!
Har en liten fråga angående PWM-styrningen, jag beställde en färdig PWM ic krets som jag provade att pilla ihop sen ersatte jag transistorn med en liten lysdiod. det funkade mycket bra men nu till frågan.
Vad ska jag använda för trasistor?
Är väldigt osäker på vad jag ska köpa. Motorn är som sagt på 12V ca 220W.. några tips eller råd om transistor?

//Polaren
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27395
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Med du vad du har för startström?
Polaren
Inlägg: 41
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:48:18
Ort: Karlskoga
Kontakt:

Inlägg av Polaren »

Det vet jag inte. Men ska säkra med 25A, eventuellt 30A.
Användarvisningsbild
Jine
Inlägg: 1795
Blev medlem: 21 juli 2004, 20:25:56
Skype: Jim.Nelin
Ort: Trångsund, Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Jine »

Nu har det blivit många sidor utan bilder..!

Fixa det ;)
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27395
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Du måste veta vilken ström motorn drar på låga varv.
Polaren
Inlägg: 41
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:48:18
Ort: Karlskoga
Kontakt:

Inlägg av Polaren »

Jine: De har varit lite körigt med projektet, inte hunnit gjort speciellt mycket och det har krånglat lite hit och dit, går även i skolan så jag kan ju tyvärr inte ägna all min fritid åt arbetet =) sorry!
Men bilder kommer nog snart, har försökt spackla lite idag men de tar sin tid innan de torkar(ingen härdare)! Lite tålamod :)

Men om jag säkrar av med 25-30A så hinner ju aldrig motorn dra upp mot ex 40A innan säkringen hinner brinna vid 25-30A, räcker inte de som svar? =)
Kan en effekttransistor vara ett altenativ på det hela, några förslag på sådanna?

//Polaren
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27395
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Nej det duger inte.

Om skyddar en transistor med en säkring, så kommer transistorn att skydda säkringen genom att gå sänder först.
Användarvisningsbild
Greve Hamilton
EF Sponsor
Inlägg: 544
Blev medlem: 4 september 2004, 15:03:35
Ort: GBG

Inlägg av Greve Hamilton »

Nu har jag ingen erfarenhet av transistorer för högre effekter, men borde inte t.ex. 71-167-83 på ELFA fungera? Eventuellt får man väl parallellkoppla två eller fler, beroende hur man vill kyla dem.

Rätta mig om jag har fel.
Polaren
Inlägg: 41
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:48:18
Ort: Karlskoga
Kontakt:

Inlägg av Polaren »

Nu en liten uppdate igen, inte kommit direkt långt men det är alltid något.

Bild
Drog över folie över allt, kan säga att de var inte direkt lätt att få det bra!

Bild
Resultatet av mitt första försök, jag gjorde inte ens hela för det gick inge bra från första början så jag tänkte att jag börjar om.

Bild
Lagt på spackel men väntat lite med att dra över restrerande(lite knövligt)

Bild


Bild
Lagt på mer spackel efter nedslipning.

Bild
Mer spackl på kvarstående jag inte gjorde förut.

Bild
Vätnar på att allt ska torka så jag kan fortsätta

Bild
En liten bild på hur styrstoppen blev.

Så, det var allt just nu men fler bilder kommer senare när jag kommit längre =)

//Polaren
klintan
Inlägg: 307
Blev medlem: 13 juni 2003, 01:59:05
Ort: Ekerö

Inlägg av klintan »

Vet inte vad du använder för spackel å de är väl skönt om man har hemma. skall du köpa nytt dock rekommenderar jag plastic padding, spackel med härdare och slipar du sedan med mkt fint sandpapper (efter grovt så klart) så kmr du få en yta som har exakt samma känsla som plast, lacka och klarlacka sen så har du ett par underbara kåpor!
Användarvisningsbild
sky_eye
Inlägg: 244
Blev medlem: 11 april 2006, 09:29:12
Ort: Lapplands Väsby
Kontakt:

Inlägg av sky_eye »

Jag skulle definitivt INTE göra det. Då kan du lika gärna plasta direkt på pluggen.

Klintan, Kolla tidigare i tråden så ser du varför han kör med "snällspackel".

\\Sky
Polaren
Inlägg: 41
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:48:18
Ort: Karlskoga
Kontakt:

Inlägg av Polaren »

Hej! Nu var det ett tag sen så nu är det dags för en liten uppdate.
Vad jag har hunnit gjort under tiden är att spacklat klart kåporna och börjat plasta dom, är dock inte klar ännu men de finns ett par bilder, fler bilder på plastandet kommer senare.

Sen har jag även börjat med Själva motorstyrningen, beställde ett par effekttransistorer trots att jag inte fick svar från någon så vi tog en som verkade duglig. Allt är uppsatt på en labplatta än så länge men kort ska etsas till senare när tid kommer till(befinner mig nämligen hos en vän).
En väldigt underlig sak som inträffa var att när vi provade med en transistor blev pulserna konstiga, de var liksom.. Dubbelt så vi smällde på en kondensator då blev det genast stabilt(vi fick prova oss fram lite), kan någon förklara varför detta fenomen uppstår när man använder en transistor?(Bilderna visar vad jag menar)

Bild


Bild
Plastat klart för dagen, vart svårt att plasta överallt då man inte kunde hålla i allt sammtidigt.

Bild
Fett snyggt!

Bild


Bild
Den vackra uppsättningen, det funka väl sådär.

Bild
Detta konstiga fenomen hände, någon föklaring?(innan en kondning på)

Bild
Sen efter vi smällde på kondningen så blev den stabil!

Bild
Motorn med monterad säkrning på, redo att provköras!

Bild
Har provkörts och den funkar skitbra! dock ingen större kräm i accet.

Det var allt för denna gång men mer bilder och uppdateringar kommer förhoppningsvis snart.

//Polaren
Skriv svar