Mycket bra förslag.
Passa på nu när motorn är Y-kopplad.
Njae, nog ska väl tröga proppar hålla en timme vid dubbel last? Dvs 16A trög bör tåla 32A under en timme.Prins Valiant skrev: ↑19 mars 2025, 22:19:46 Märkströmmen vid 400V D är 9,2 Amp. Man kan räkna med att de flesta asynkronmotorer har en startström på ca 4ggr märkströmmen, i dit fall 9,2x 4 = drygt 36 Amp. Detta är relativt kortvarigt tills motorn nått full fart, men en 16 Amp säkring håller inte så många sekunder vid 36 amp belastning.
Tröga säkringar kallas nuförtiden för gG. Snigelsymbolen är föråldrad.Prins Valiant skrev: ↑19 mars 2025, 22:19:46
Med andra ord: Se till att alla inblandade proppar är tröga (snigelsymbol) och försök undvika automatsäkringar.
Nåja jag har inga problem att direktstarta en 4kw trefasmotor där jag bor (drev en stor spånfläkt). Lokala elnätets kvalité har förmodligen betydelse.FormerMazda skrev: ↑20 mars 2025, 14:34:21 Startström är inte att leka med som du upptäckt.
Y/D-start är ett minimum på en så stor motor, lång kabel kan hjälpa lite med, men det är inte rätt.
Jordfelsbrytaren kan lösa om den är på gränsen redan och motorn läcker lite.
Eller så läcker motorn mycket och är direkt farlig att använda. Detta kräver lite kunskap att mäta fram.
Så här bakom skärmen är det svårt att råda, men om lösningen för att kunna använda den är att gå förbi JFB så kan inte rådet vara annat än att byta den.