Newbie startup

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Fortran
EF Sponsor
Inlägg: 1479
Blev medlem: 5 december 2011, 04:18:29
Ort: Åland

Re: Newbie startup

Inlägg av Fortran »

Bygg en logikprob :)
Användarvisningsbild
HUGGBÄVERN
Tidigare soundbrigade
Inlägg: 34642
Blev medlem: 23 augusti 2006, 22:44:11
Ort: Lilla Paris
Kontakt:

Re: Newbie startup

Inlägg av HUGGBÄVERN »

Kolla på Electrokit (det finns nån tråd med inköpsställen) om de har komponentsatser. Även AliExpress har motstånds- och kondensatorsater och ska du bara, till en börja, labba kan sådana vara en tanke.

Är det digitalt, en påse CD4001, 4011, 4013, 4027 och kanske några 4069 (grindar, D- och JK-vippor och inverterare) kan ju vara kul att ha.
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 12380
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Newbie startup

Inlägg av MiaM »

Ja, sortimentförpackningar är bra. Typ en liten sats med cirka alla motståntsvärden i vad som kallas E12-serien, är typiskt bra att ha.

Om du tänkt använda lysdioder (alla använder lysdioder i sina första projekt, det är kul att se vad som händer :) ) så köp 100-pack av de motståndsvärden som används för att seriekoppla lysdioder med de matningsspänningar du tänkt använda. Ofta 5V för logikkretsar (men 3,3V blir mer och mer vanligt), och ofta 12V eller 15V för analoga kretsar (speciellt de med OP-förstärkare). Värde som passar för spänning som varierar 10-14V är perfekt för att montera lysdioder för diverse indikeringar i fordon. OBS att förr räknade man med ca 20mA ström genom lysdioderna när de användes som indikering, men det var åttiotalets klart svagare lysdioder, så man kan räkna på mindre ström och ändå tydligt se lysdioderna förutom kanske i starkaste solljuset. OBS också att röd-orange-gul-grön har lägre spänningsfall än blå och vit. Det skiljer egentligen mellan alla dessa, men speciellt för 5V men även för högre spänningar så bör man gruppera färgerna i dessa två grupper och räkna för respektive grupp.

Ett tips är väl också att varken börja för litet eller för stort. Om du är nästan helt säker på att du inte kommer tappa intresset framöver så köp större förpackningar av de billiga komponenterna som anses vara standardkomponenter, men slösa inte pengar på att köpa till exempel tiopack av nån effekttransistor som du behöver fyra av, kanske.

Nåt som kan vara del av hobbyn är att kolla hos surplus-säljare. Idag är det säkert inte lika vanligt med global marknad där "surplus" går att sälja för nära ordinarie pris, men förr så kunde man göra fynd om man t.ex. hittade någon som hade ett överskottslager på motstånd på 1,05k istället för 1k och liknande. Jag har använt väldigt många 1,05k, 1,96k och effektmotstånd på tror de är 372 ohm, eftersom påsar med dessa dök upp på ÖoB för ca 35 år sen, för nästan inga pengar, och det var flera hundra av de små motstånden, så jag har fortfarande kvar en del av dem. För t.ex. halvledare så bör man dock ha kommit så långt att man kan läsa datablad och jämföra vad man hittar till bra pris och vad en krets är tänkt för, så för nybörjare så rekommenderar jag att följa exemplen. Men som sagt för motstånd så kan man avvika något - de gamla böckerna och även elektronikbyggtidningarna byggde på dåtidens motstånd som ofta hade +/-10% eller som bäst +/-5% tolerans, medan t.ex. mina surplusmotstånd har lägre tolerans så mina 1,05k ryms gott och väl inom specen för 1k både med 10% och 5% tolerans.
Användarvisningsbild
SeniorLemuren
Inlägg: 8332
Blev medlem: 26 maj 2009, 12:20:37
Ort: Kristinehamn

Re: Newbie startup

Inlägg av SeniorLemuren »

Det är nog bra att börja med en labbplatta men snart kommer du att inse att allt går inte upp på en sådan. Då behöver du en lödstation. Om du inte lött tidigare så kan du ju börja träna lite på det parallellt med dina experiment. Det finns massor av lödövningssatser att köpa, t.ex denna från Amazon. När det gäller lodstationer så kan jag rekommendera denna. Det är nog den billigaste lodstationen man kan hitta som är bra. Jag har en sådan själv och är mycket nöjd med den. När du ändå håller på att köpa komponenter så kan du passa på att köpa några tomma komponentkort också. De finns i många olika typer. Här är ett förslag.
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 12380
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Newbie startup

Inlägg av MiaM »

För lödning så är avlödning en speciell utmaning, och där kan elektronikskrot vara bra att öva på.
Användarvisningsbild
KrilleKrokodil
Inlägg: 21
Blev medlem: 8 oktober 2024, 12:38:09

Re: Newbie startup

Inlägg av KrilleKrokodil »

Fortran skrev: 11 oktober 2024, 16:29:50 Bygg en logikprob :)
Får googla vad det är för något :D
Användarvisningsbild
KrilleKrokodil
Inlägg: 21
Blev medlem: 8 oktober 2024, 12:38:09

Re: Newbie startup

Inlägg av KrilleKrokodil »

MiaM skrev: 12 oktober 2024, 04:15:21 Ja, sortimentförpackningar är bra. Typ en liten sats med cirka alla motståntsvärden i vad som kallas E12-serien, är typiskt bra att ha.

Om du tänkt använda lysdioder (alla använder lysdioder i sina första projekt, det är kul att se vad som händer :) ) så köp 100-pack av de motståndsvärden som används för att seriekoppla lysdioder med de matningsspänningar du tänkt använda. Ofta 5V för logikkretsar (men 3,3V blir mer och mer vanligt), och ofta 12V eller 15V för analoga kretsar (speciellt de med OP-förstärkare).
Bra förslag.
Vad hittar du "surplus" försäljningar på för sida?
OP stärkare, E12 serien är vad??
Användarvisningsbild
KrilleKrokodil
Inlägg: 21
Blev medlem: 8 oktober 2024, 12:38:09

Re: Newbie startup

Inlägg av KrilleKrokodil »

SeniorLemuren skrev: 12 oktober 2024, 11:33:08 Det är nog bra att börja med en labbplatta men snart kommer du att inse att allt går inte upp på en sådan. Då behöver du en lödstation. Om du inte lött tidigare så kan du ju börja träna lite på det parallellt med dina experiment. Det finns massor av lödövningssatser att köpa
Topp, tack!
Har lödstation med ställbar temp.
Säkert ingen värsting så men den verkar göra sitt jobb.
Problemet där är att man ser inte digitalt värmen utan det är en vridpot med bredare tecken för värme ju längre till hö man vrider den så man får gissa själv :rofl
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 12380
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Newbie startup

Inlägg av MiaM »

KrilleKrokodil skrev: 14 oktober 2024, 13:28:41Vad hittar du "surplus" försäljningar på för sida?
Fritt ur minnet så namedroppar jag några företag: Svebry, Bhiab, Belganet, alla här i Sverige. Det är iofs inte säkert att det lönar sig vid köp av just motstånd, men för dyrare komponenter så kan det vara bra att kolla på surplus. Typiska grejer man med fördel köper som surplus är t.ex. nättransformator, kylflänsar osv ifall man vill bygga ett linjärreglerat labbaggregat. (Det är väl det klassiska gör-det-själv-bygget, ungefär den enda labbutrustning där eget bygge kan vara lika bra och ibland billigare än färdigköpt).
KrilleKrokodil skrev: 14 oktober 2024, 13:28:41OP stärkare, E12 serien är vad??
OP-förstärkare = operationsförstärkare. Den kanske vanligaste typen av IC för analoga byggen. E12 är en av de "serier" som används för standardvärden för motstånd och en del andra komponenter som t.ex. kondensatorer. Minns inte vad E står för, men 12 betyder att det är 12 värden 1 - 1,2 - 1,5 - 1,8 - 2,2 - 2,7 - 3,3 -3,9 -4,7 - 5,6 - 6,8 - 8,2 och sen multiplicerar man värdena med 10, 100, 1000, 10000 osv för att få standardvärden för alla rimliga resistanser (det vanliga är väl att sortiment innehåller 10 ohm till 10 megaohm). För motstånd med väldigt hög exakthet så finns E24, E96 och till och med E192 om jag minns rätt, men det är sällan man behöver fler värden än de som ingår i E12. För kondensatorer så är även E6 vanligt, som har hälften av värdena som E12 har, alltså 1 - 1,5 - 2,2 - 3,3 - 4,7 - 6,8. I E6-serien så är "nästa större värde" ungefär 50% större än föregående.
Användarvisningsbild
KrilleKrokodil
Inlägg: 21
Blev medlem: 8 oktober 2024, 12:38:09

Re: Newbie startup

Inlägg av KrilleKrokodil »

Flera frågor då jag nu vill handla komponenter och vet väldigt lite om dom så här i uppstart.
det jag tänker nu är att handla upp mig på diskreta komponenter, lite motstånd, kondingar, någon vridpot men också några digitala såsom rekommenderade transistorer och dioder.

Hur är kvaliteten på Conrads komponenter är det bara billigt skräp eller vet man vad man får när man kör Elfa, vad säger ni?
Användarvisningsbild
KrilleKrokodil
Inlägg: 21
Blev medlem: 8 oktober 2024, 12:38:09

Re: Newbie startup

Inlägg av KrilleKrokodil »

En fråga till:

Vad är det för skillnad på en resistor och en "Strömavkännings motstånd" :roll:
ie
EF Sponsor
Inlägg: 1367
Blev medlem: 23 oktober 2006, 13:12:57
Ort: Tyresö

Re: Newbie startup

Inlägg av ie »

Det är ingen skillnad, det är bara tillämpningen av resistorn. Sen om det är större strömmar kan resistorn behöva tåla större effekt.
Användarvisningsbild
Klas-Kenny
Inlägg: 11756
Blev medlem: 17 maj 2010, 19:06:14
Ort: Växjö/Alvesta

Re: Newbie startup

Inlägg av Klas-Kenny »

Det existerar lite speciella strömavkänningsmotstånd också.
Som har två extra terminaler för att kunna göra "fyrtrådsmätning" där man för mätningen blir av med resistansen i lödning mm, för högsta möjliga precision.

Typ:
MFG_GK5003F-Series.jpg
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Mindmapper
Inlägg: 7002
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Re: Newbie startup

Inlägg av Mindmapper »

KrilleKrokodil skrev: 1 november 2024, 10:15:19 En fråga till:

Vad är det för skillnad på en resistor och en "Strömavkännings motstånd" :roll:
Ett strömavkänningsmotstånd ska vara lågohmigt. För hög resistans så blir det en strömbegränsare i stället. Tänk dig att du mäter en ström på 10A. Sätter du ett motstånd i serie med 10A så blir det ett spänningsfall över motståndet. Det spänningsfallet är ju beroende av ohms lag. I = U/R eller om du vet att du har strömmen 10A Vill du kanske se vilken spänning en viss resistans ger.

10A och 0,01 ohm ger ett spänningsfall av U = I * R = 10 * 0,01 = 0,1V

10A och 1 ohm ger 10 * 1 = 10V

Nu ser man att man vill inte tappa en stor spänning i kretsen för att mäta strömmen.
Detta är hur en multimeter fungerar när den mäter ström. För att inte påverka mätningen ska den ha en så låg resistans som möjligt.

En multimeter som mäter spänning ska ha så hög resistans som möjligt för att inte påverka mätningen.

OBS! Vid strömmätning kopplar man instrumentet i serie med belastningen.
Vid spänningsmätning kopplar man instrumentet parallellt med belastningen.

Om du har ett bilbatteri du vill mäta på. Vad händer om man kopplar fel?
Användarvisningsbild
4kTRB
Inlägg: 20285
Blev medlem: 16 augusti 2009, 19:04:48

Re: Newbie startup

Inlägg av 4kTRB »

Jameco har några kit som är inriktade på logik. De har också prisvärda sortimentskåp fullproppade med IC.
https://www.jameco.com/z/DELUXE2-Jameco ... 29123.html
https://www.jameco.com/z/CK1000-Elenco- ... 61111.html
Includes
(2) Two-coil latching 5V relay
(1) 3-Digit Common-Cathode Numeric Display
(4) Small SPST tactile switches
(2) 40-pin 0.100" Straight Female Header
(3) LM7805 Voltage regulator 3-pin DIP package
(5) IC DIP Socket, 8-pin
(5) IC DIP Socket, 14-pin
(5) IC DIP Socket, 16-pin
(2) 74LS06 Open-Collector Inverter 14-pin DIP package
(2) 74LS27 Triple Input NOR 14-pin DIP package
(2) 74LS92 Counter 14-pin DIP package
(4) CD4026BE Counter/Multiplier/Divider Logic 16-pin DIP package
(10) NE555N Timer 8-pin package
(1) Large Tactile Switch
(4) Logic Chips - 74HC00 14-pin DIP package
(4) Logic Chips - 74HC02 14-pin DIP package
(4) Logic Chips - 74HC04 14-pin DIP package
(4) Logic Chips - 74HC08 14-pin DIP package
(4) Logic Chips - 74HC32 14-pin DIP package
(4) Logic Chips - 74HC86 14-pin DIP package
(5) 1N4001 Diode 50V, 1A
(1) IC Inserter/extractor set
(10) Copper-plated micro clips
(1) Red Binding Post
(1) Black Binding Post
(1) Heat Shrink Tubing - 1/16"x14"
(1) Heat Shrink Tubing - 1/8"x14"
(1) Heat Shrink Tubing - 3/32"x14"
(1) DPDT Pushbutton with cap
(1) 2.5mm DC power jack
(1) 2.5mm DC power plug
(2) Plain perforated PC Board - 3"x4 1/4"
(2) PC Board - 2"x6"
(2) PC Board - 1 3/4"x2 3/4"
(1) Project Box
(1) Helping Hands with 2 clips and magnifying glass lens
(1) Potentiometer 100kΩ linear
(1) Potentiometer 5kΩ linear
(2) Magnetic Switch
(2) Magnetic Sensor
(1) 12-key numeric keypad with common terminal
(1) 5 ft lead-free solder tube
(1) Anti-static wrist strap
(1) Deluxe Carrying Case
Skriv svar