Alltså har det varit tyst (nåja) på toa några år och det skulle dröja till julen 2015 innan jag fick tummen loss att bryta tystnaden. Hade idén att bygga in tre små förstärkarkort i en låda. Billiga kinaförstärkare med ta2024-chip köptes på eBay redan för något år sedan och en svart plastlåda botaniserade jag fram ur garagegömmorna.
Döm om min förvåning, lådbottens skruvfästen passade exakt med hålen på förstärkarkorten: Tänkte det vore fint att kunna knäppa av/på varje zon för sig så jag satte tre vippor för detta. Sen gjorde jag det enkelt för mig och stoppade dit en 3,5mm stereoingång samt en 2,1mm DC-kontakt. Rotade även fram högtalarklämmor som köpts för något liknande projekt som aldrig blivit av. I nedankant på bilden ovan skymtar förstärkarkortens ingångskontakter som jag parallellkopplade till samma stereokälla (3,5mm-kontakten).
För att få plats med tre högtalarklämmor på rad fick jag såga av en bit på varje och låta mittklämman dela skruvhål med sina båda grannar. Lite superlim i anliggningsytorna så blev det förvånandsvärt robust. Lödbläcken fick sticka in mellan lådhalvorna så slapp jag det tråkiga i att borra de 12 hålen, skönt. Ytterligare en vända i garaget resulterade i helt ok spänningskälla, bidde en laptop-laddare på 12V och 3A. Räcker fint eftersom korten drar gott och väl under 1A vid full musikvolym (angiven effekt får alltså tas med en rejäl nypa salt). Vårtan är rätt liten och skulle få plats flera gånger om i lådan men gillar inte att bygga in 230V-grejor. Resultat
Allt lirade som tänkt, chipen håller sig under 40 grader. Inget superljud precis men mer än tillräckligt för toabesök, dusch och bad. Gött att få nytta av lite "bra att ha"-grejor jag sparat på, man har ju fått ustå mycket gnäll från frun genom åren om de där flyttkartongerna som ju tar upp så mycket plats garaget... Nu blir hon påmind om varför varje gång hon tar ett bad

* Dumt att låta vipporna bryta matningen till korten, hade varit bättre att bryta insignalen med motstånd till signaljord. Som det är nu kan man urskilja ett (förvisso mycket svagt) högfrekvent pipljud när man endast matar ett av korten.
* Det blir ganska späd bas i badrummet på ovanvåningen, kablarna dit är ganska långa och bildar nog ett LC-filter tillsammans med utgångsdrosslarna som kanske bör bytas mot större men de blir i alla fall inte varma.
* Hålet till 3,5mm-kontakten blev lite trångt (tur eftersom halsen var för kort) men det utnyttjade jag till att istället gänga in huset från insidan, på så vis kom jag undan låsmutter. Satte sen en droppe superlim men den härdade som berget innan jag hann vrida huset i vinkel mot lådans kant. Syns inte utifrån men retar mig ändå.
Förbättringar
Finns utrymme för många förbättringar, även rent fysiskt. Jag hade planerat mer lull från början men skulle nog inte blivit klart om jag gett mig hän att göra allt på en gång:
* Intern säkring (bör fixas snarast, 3A eldar det mesta)
* Etiketter jämte vipporna

* uC-styrning, volymkontroll-chip är beställda (vipporna återanvänds)
* IR-styrning av zon och dess volym (redan framdraget)
* Inbyggd Airplay-mottagare (har en skrotad Airport Express liggandes) - FIXAT
* Byta utgångsdrosslar pga långa kablar till zon 3
* Matrisswitch för oberoende källa per zon (tveksam praktiskt nytta?)