Hej allihop.
Har en Denon avr-2105 reciever som inte startar, den startar upp, displayen startar och en relä klickar till, sen stäcger den av sig igen, vanligt problem med denons recievrar tydligen. =)
I allfall, hittade två trasiga slutsteg transistorer som byttes, startar fortfarande inte, mätte lite här och var på lämpliga ställen och det visade sig att jag inte fick fram någon + eller -15V, bytte 7815 och 7915 regulatorerna, då bränns två resistorer som sitter precis i början av +/- 15V kretsen. Har mätt och jag får ström fram till sagda resistorer, ca 20V AC.
Lägger till en bild där dom 2 röda "pluttarna" =) är där jag får in AC ström från transformatorn, resistorerna 141 samt 142 är det som brändes. Resistorerna är metaloxid 0,22Ohm/1W
Min fråga är kort och gott...varför brändes dessa sönder?
Kollat likriktardioderna som kommer bakom, dom verkar hela, regulatorerna verkar fortfarande hela, kan det va kondensatorerna 141,142,143? Det är Mylar film 0,047uF/100V
Problem med nätdel denon avr2105
-
- Inlägg: 2
- Blev medlem: 17 juli 2014, 15:49:32
Problem med nätdel denon avr2105
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Re: Problem med nätdel denon avr2105
Har du kollat de stora kondensatorerna som sitter efter dioderna?