Heidenhain VRZ710 (Pilot?) skjuter ingångssäkring

Robot, CNC, Pneumatik, Hydraulik, mm
X-IL
EF Sponsor
Inlägg: 8480
Blev medlem: 3 december 2008, 07:47:20
Ort: Hallstahammar

Heidenhain VRZ710 (Pilot?) skjuter ingångssäkring

Inlägg av X-IL »

Fick in en Arboga U1 Combi i labbet på jobbet igår, fin maskin men tyvärr med två problem. Det ena problemet är Arbogas egna lösning med gängad spindelnos, det är svårt att göra något åt tyvärr.
Men det andra problemet är att DRO:n skjuter ingångssäkringen, eventuellt till och med innan man slagit på strömbrytaren på baksidan. Är det någon som har en idé på vad som skulle kunna vara en trolig orsak. Slut på säkringar just nu men skall skaffa under dagen. Skall koppla bort skalorna om det är kortis i det kablaget, men frågan är om det skulle skjuta ingångssäkringen(250V 160mA skall den vara) då?
Jag skulle verkligen vilja och behöva få igång denna digitalen.
Återkommer med mer information efter vidare felsökning.
X-IL
EF Sponsor
Inlägg: 8480
Blev medlem: 3 december 2008, 07:47:20
Ort: Hallstahammar

Re: Heidenhain VRZ710 (Pilot?) skjuter ingångssäkring

Inlägg av X-IL »

Verkar helt klart som att det är transformatorn som brunnit, ohm-mätning gav dock inga totalkortisar men om man kollade in så såg man mycket förkolnat. Gissar att någon råkat ställa den på 110V eller så och sen kopplat in. Så nu får jag försöka få tag på en ny transformator, skall bara lyckas klura ut spänningarna.

Trafon är en Max Holzinger & Co GmbH M74/33 BV17867
Skriv svar