Styra vattenburet element elektroniskt

Robot, CNC, Pneumatik, Hydraulik, mm
Användarvisningsbild
chille
Inlägg: 2469
Blev medlem: 25 juni 2003, 20:54:41
Ort: Stockholm
Kontakt:

Styra vattenburet element elektroniskt

Inlägg av chille »

Jag har vattenburen värme i lägenheten och har ingen möjlighet att påverka framledningstemperaturen i systemet. Den regleras antagligen av utomhustemperaturen. Jag upplever det som att termostaten som sitter på elementet inte riktigt håller ett jämnt klimat i lägenheten. Därför har jag tittat runt lite på hur man kan styra det vettigt.

Min första fundering var att man skulle köpa ett "termoställdon" (som de elektriskt styrda ventilerna heter). Jag fick dock höra att dessa endast regler on/off vilket är lite tråkigt om det nu stämmer. Kanske att de går att PWM:a eller liknande. Någon som vet?

Jag letade vidare lite och hittade att det fanns batteridrivna elektroniska med en mer intelligent reglering. Dessa kostar cirka 150-250kr och verkar gå relativt lätt att hacka, om man nu inte nöjer sig med att köra de som de är. Dock är jag inte jätteimponerad över hur själva servoåterkopplingen går till och det verkar lite småbökigt att bygga om denna. http://iamnotachoice.com/iamnotathermostat/

Så här ser köpvarianten ut:
termostat.jpeg
Ventilen som ska styras ser ut ungefär så här:
DSCF2403.jpg
Då fick jag tanken att det kanske inte är så svårt att bygga en egen. 8-) Jag kikade på några olika modeller och CAD:ade ihop en adapter som borde fungera bra. Frågan är bara hur jag genererar den linjära rörelse som styr ventilen. På min ventil verkar det röra sig om cirka 1.5mm rörelse och det krävs uppskattningsvis flera kg tryck för att manövrera pinnen fullt.
elementventil.png
Så här ser en växellådan ut. Den här är från den hackade som jag nämer högre upp. Utväxlingen sägs vara ungefär 1:100.
gear-with-nipple.jpg
Några ideer på hur jag kan gå vidare med detta?
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Joe
Inlägg: 1807
Blev medlem: 3 mars 2006, 17:00:50
Ort: Södermanland

Re: Styra vattenburet element elektroniskt

Inlägg av Joe »

TWA Thermal Wax Actuator är on/off, men ställtiden är ~3 minuter så det går utmärkt att PWM'a dessa.
Jag har en original Danfoss regulator som gör just det.

Fast en elektromeknisk lösning är nog energieffektivare, då jag antar att värmen ingår i din hyra men inte elen.
Användarvisningsbild
Lennart Aspenryd
Tidigare Lasp
Inlägg: 12607
Blev medlem: 1 juli 2011, 19:09:09
Ort: Helsingborg

Re: Styra vattenburet element elektroniskt

Inlägg av Lennart Aspenryd »

Konstruera en hävert.
Låt en liten motor ha ett större hjul med en tag för hävertstången.
du får plats med ett hjul på 18-20 mm och med rätt infästning blir det 10x rörelseminskning mot ventilen, så trög är den inte!
Bygger du ut den på längden så kan du öka diametern.
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Re: Styra vattenburet element elektroniskt

Inlägg av blueint »

Skruv + motor?
Skriv svar