till vänster ovan är top, komponentsidan med jordlager och till höger är det see-through ner till kopparlagret (jordlagret är borta) men man ser jordnätet .
storlek < 50*50 mm
Det är två st kondingar på in och två på ut för att få både rippeltålighet och lågt esr nog, men det är givetvis valfritt vad man väljer.
det blev lite trångt och ev. konstig layout pga den stora spolen, den stora gröna komponenten i botten av kortet. i mitt fall är det ritat efter en RM14 kärna, därav jättekärnan och alla lödfästen för clipsen som håller ihop kärnan (de två stora kopparytorna llångt ner och i kortkanten)
försökte dock göra en generisk anpassning, därav hålbilden

flygbackdioden är en 2*10A 80V schottky i to-220 kapsel. något överdimensionerad men det går att pilla dit mindre

tanken är att allting skall vara rejält dimensionerat , kylningen är ej med , tror det räcker med en mindre kylfläns(plåtbit) på dioden men det kan krävas en dedikerad TO-220 kylare för LM2576 varför den är placerad i kanten av kortet.
börjar bli dags att slänga iväg en beställning.
edit: ja, har ni synpunkter på layout så är det välkommet. knepigt med megaAmpere/sekund och jordning etc. Och så klart passar Sodjans LM2596 5.0V som han säljer på tradera

Det går tom att göra dessa justerbara med en resistor i feedback loopen så kan man använda den mellan 5-35V (ca). Fördelen är 150 kHz switchfrekvens istället för 52kHz som i LM2576.