Idag är det långfredag, man är ledig och solen skiner (åtminstone här i Skåne). Som utlovat kommer här det "rätta svaret":
Jag fixade samtliga 6 skärmar som nu fungerar perfekt!
Detta alternativ var också det som flest röstat på (ca hälften) emedan en fjärdedel lade sin röst på 7 skärmar vilket jag väljer att tolka som en uttryck för den enorma tilltro som man sätter till min förmåga

Ha en riktigt skön påskhelg!
_________________________________________
Hej på er!
På jobbet hade inte mindre än sex (6) Samsung 204B 20" datorskärmar pajat och stod uppställda på rad i ett hörn. Gick och sneglade på de där ett tag och frågade till slut chefen om jag kunde få dem. Om jag fick igång en så var ju det bra och resten kunde jag köra till tippen. Sagt och gjort, lastade in allihop i bilen och styrde kosan till min lilla "verkstad".
Väl hemma googlade jag dem och hittade denna synnerligen intressanta artikel:
http://pavel.kirkovsky.com/2009/03/sams ... 4b-repair/
Byggde mig en urladdare, köpte en påse blandade C och gick sedan loss med lödkolv och tennsug...
____________________________________________________________________________________
Köp dina 24 DC 1,1A nätaggregat nu, man vet aldrig när lagret tar slut... http://elektronikforumet.com/forum/view ... 11&t=50425
Eller varför inte ett skambud på mina gamla servrar? http://elektronikforumet.com/forum/view ... 11&t=50543