Kommunicera med ultraljudsmätare

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
vlad
Inlägg: 119
Blev medlem: 13 februari 2005, 16:28:47

Kommunicera med ultraljudsmätare

Inlägg av vlad »

Ok jag har en annan fråga nu. Kolla på 48196 på http://www.kjelloco.se/. Skulle man kunna kommunicera med denna med tex basicstamp. Är det någon som har provat något liknande? Jag har inte köpt den än men skulle gärna vilja ha lite tips och ideer hur jag skall gå till väga.
Användarvisningsbild
Schnegelwerfer
Inlägg: 1863
Blev medlem: 8 november 2004, 13:46:56

Inlägg av Schnegelwerfer »

Givetvis går det att koppla in sig på den med en uC på något sätt och läsa av värden. Exakt hur vet jag inte, det måste ju bli någon speciallösning.
Användarvisningsbild
jack
EF Sponsor
Inlägg: 2059
Blev medlem: 5 oktober 2004, 17:32:27

Inlägg av jack »

Annars kan du ju köpa en SRF04 eller liknande. Dom funkar skapligt. Kolla på Lawicel eller Robotshop.
vlad
Inlägg: 119
Blev medlem: 13 februari 2005, 16:28:47

Inlägg av vlad »

Nej det funkar inte med srf04 för mina ändamål. Srf 04 har för kort räckvidd och srf08 har alldeles för bred "ultrajudsstråle" detsamma gäller för polaroids avståndssensor som jag också har provat. Det allra bästa jag har testat är faktiskt en ultraljuds avståndsmätare som jag fick med en tidning en gång. Den har en fantastiskt fin smal "stråle" och mäter upp till 13 meter ungefär. Dock så kan jag för lite om electronik för att kunna kommunicera med den. Annars skulle det vara drömmen. Mätaren som jag fick med tidingen hittade jag på http://www.globalsources.com/si/6008800 ... pe-ALL.htm och heter CB-1001. Där finns också CB-1005 som är den samma som säljs på kjelloco.
Skriv svar