Jo, bara strömmen är bruten bör det inte vara några problems.
Men Går det inte att bryta strömmen till ett elektriskt föremål som brinner är det så klart endast pulver, koldioxid, etc (ej skum som innehåller vatten) eller kvävning med brandfilt (har man ingen kan man använda tex något av bomullstyg eller annat som inte brinner så lätt som tex syntetfiber) som skall användas. Ett lakan eller en tjock jacka funkar i nödfall.
Koldioxid och pulver kan dock vara litet knepigt att använda så erbjuds tillfälle att öva eller deltaga i instruktioner bör man göra det. Pulver kan förvärra en brand om det används felaktigt och koldioxid har ingen eller väldigt liten effekt om man gör fel, dock var det förr vanligt i tex gamla motorbrandsläckare i fordon och liknande.
Tappar man kontrollen helt så att man inte längre kan släcka eller av andra skäl behöver lämna rummet, STÄNG ALLA DÖRRAR OCH FÖNSTER. Finns tom exempel på att totalt oerfarna personer vid övning lyckats släcka en brand med pulver genom en smal glipa i dörren, svårt att förklara men pulvtret skall svepa in över lågornas rot så dessa kyls och slocknar. Sprutar man rakt över förvärras lågan. Kanske överflödigt att påpeka, men kostnaden för pulversanering är oftast betydligt lägre än skadorna från en brand som ej släckes så tveka inte att använda släckare i en nödsituation och se till att den hålles frech och lätt tillgänglig.
Edit: Nyutexaminerad som brandskyddsvakt... Så litet skadad är man kanske men man måste ju repetera en del av det man möjligen lärt sig
