Tjosan, jag har tänkt mig att bygga en CMOY och beställde igår delar till den från rs-components. Tyvärr visade det sig att man som privatperson inte kunde beställa från dem, och därför undrar jag vilka andra ställen man kan hitta passande delar på?
Här har jag en lista på komponenter; http://tangentsoft.net/audio/cmoy-tutor ... s.html#req
Är det möjligt att hitta alla dessa på ELFA? Finns det nåt annat ställe att beställa från?
Hejsan, tack för svaren.
Jag kan tydligen beställa nästan allt från Digi-Key, utom en 'protoboard'. Vad heter det på svenska, vad ska man söka på på ELFA?
Uppskattar hjälpen eftersom jag ska göra detta som projektarbete och uppenbarligen är novis inom detta, men hoppas lära mig.
tjosan, nu har grejerna från Digi-Key kommit, dock hade de inget 'experimentkort', som sagt, så det får jag beställa från ELFA.
så här ska det se ut, om det säger något, men jag antar att det inte spelar jättestor roll vilket man tar? http://img168.exs.cx/img168/4069/28gn.jpg
finns det något lämpligt på elfa?
Egentligen har det ingen betydelse. Bara du lyckas löda ihop rätt komponenter med varandra. Jag tycker det är enklare med kort med banor, så slipper man löda så mycket jumpers. Och sen skär man bara av banan om man vill använda samma till andra komponenter
"These are the parts required to build the circuit as described in Chu Moy's article. Enclosures, optional components, and enhancement components are in the next section."
Tjosan, nu har jag en sådan där experimentplatta, med länkar tror jag det var, men i guiden som jag följer har de ett annat sorts kort och jag undrar därför hur jag ska göra min platta "kompatibel"?
Ska jag anpassa den på nåt sätt?
Så här ser den i guiden ut: