Cropico resistansstandard, hur använda?

Användarvisningsbild
gunne
Inlägg: 2088
Blev medlem: 17 juni 2004, 15:00:31
Ort: sthlm
Kontakt:

Cropico resistansstandard, hur använda?

Inlägg av gunne »

Jag ska mäta ström över en shunt med en AVR och måste kalibrera mätningen. Nu har jag fått tag på ett kalibrerat motstånd som heter "CROPICO RESISTANCE STANDARD TYPE RS2 0*02 OHM 50A". Jag har mätt och det är 0,2 ohm och det står även i ett mätbrev som finns till.

Motståndet ser ni på bilden nedan:

Bild

Nu är frågan varför det finns fyra terminaler? De heter C1, C2, P1 och P2. C1 och C2 är till vänster i bilden och är lite grövre än P1 och P2. De är sammanbundna inuti med en metallskena, där P1 och P2 (höger) sitter närmast själva motståndstråden och C1 och C2 sitter ca 10cm därifrån.

Skall man köra strömmen genom två terminaler och mäta på de andra två? I såna fall kanske man ska mäta mellan P1-P2 som är minst och närmast resistorn och koppla in strömkablarna till C1-C2 som är grövre?

Sen finns det två stavar inuti cylindern. Den ena har en skiva i änden och kan lyftas upp med knoppen på utsidan och den andra är ihålig och har ett nån slags fibrer i botten. Skall man fylla på olja eller nåt i hålet och använda knoppen med skivan för att röra runt i oljan?
Nerre
Inlägg: 27149
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: Cropico resistansstandard, hur använda?

Inlägg av Nerre »

Tog mig 20 sekunder att googla fram den här sidan:

http://www.cropico.com/products/RS_Labo ... ndards.asp

Din pryl är kanske lite äldre modell, men utseendemässigt verkar det inte skilja så mycket.

Där finns ett nerladdningsbart datablad. Men nähä, man måste ha login för att komma åt det...

Den här funkade i alla fall att ladda ner:
http://www.cropico.co.uk/images/uploads ... ent(2).pdf

Edit: Fixade länken så den blev klickbar
Senast redigerad av Nerre 18 februari 2009, 14:09:27, redigerad totalt 2 gånger.
Användarvisningsbild
vfr
EF Sponsor
Inlägg: 3515
Blev medlem: 31 mars 2005, 17:55:45
Ort: Kungsbacka

Re: Cropico resistansstandard, hur använda?

Inlägg av vfr »

Japp. Fyra anslutningar låter som klassisk fyrtrådsmätning. Två för strömmen och två för mätspänningen.
Användarvisningsbild
gunne
Inlägg: 2088
Blev medlem: 17 juni 2004, 15:00:31
Ort: sthlm
Kontakt:

Re: Cropico resistansstandard, hur använda?

Inlägg av gunne »

Jag hittade oxå den sidan precis efter jag gjort inlägget, men man behövde som sagt vara inloggad för att ladda ner...

Men tackar för länken till pdfen! Den hittade jag inte och den var ju bra.

Det står ju inget om oljan i pdfen, men på specsen på de nyare resistansreferenserna på hemsidan så ser man ju att de är specade till typ dubbla strömmen med olja än med luft. Således borde min teori om oljepåfyllning och omrörning stämma.

Tror ni 50A som står på motståndet är med eller utan olja? Med antar jag, men det är ju inte så kul att jaga rätt på och slabba med olja...
Nerre
Inlägg: 27149
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: Cropico resistansstandard, hur använda?

Inlägg av Nerre »

Jo det stod ju att de går att köra med luft eller olja. Frågan är ju vad den där knoppen man kan dra upp fyller för funktion... men det är kanske för att röra om i oljan så den inte skiktar sig eller nåt sånt? Eller röra om för att få ökad kylning? (Fast det verkar lite långsökt.)
Skriv svar