Pumpen är en rolig liten sak, en 230V spole som har en mässingsinsats imitten. Inuti den är det ett intrikat system av fjädrar och små ventiler och en liten järncylinder som rör sig fram och tillbaka i magnetfältet och pumpar vätskan.
Det är en förvånansvärt fint konstruerad mekanism men tyvärr så smälte en plastdel, kanske pga att den inte fick smörjning av rökvätskan. Den satt i den vita "plasthatten" och var fäst i fjädern som gick igenom järnröret.

Jag skulle behöva ertsätta denna pump med något billigt och litet, behöver använda den inom en vecka, ska ha disco på min sons kalas!

Fungerar en membranpump från akvarium eller en spolarvätskepump? Undrar om backventil är nödvändigt eller om det går ändå?