Jag arbetar med Gustaf (Cafaroo här på forumet) och vi ska bygga en robot som skriver text på en whitebard tavla.
Vi har hittills byggt en plattform som tavlan och de 2 linjära motorerna.
Vi kopplade även ett tappert försök till H-brygga(4st) på en labb-bräda men vi använde bara npn-transistorer(mje3055) så det blev inte så mycket sprutt i motorerna.
Nu har vi tänkt om helt och caddat/etsat/lött nya drivkort med bättre H-bryggor.
Nog med text. Här kommer lite bilder ifrån dagen arbete(lödning och testning av drivkorten)

Vi sätter upp lite oscilloskop och börjar mäta.
Datorn till vänster är datorn som ska styra pic:arna som sitter på korten.


Gustaf löder på det ena kortet och det andra lyster lite glatt.


Tydligen blev något fel och paddarna till de sot23- trissorna blev fel så vi vände dem upp och ner på och löde fast dem med lite ben från några motstånd.

Det börjar leva mer och mer

Det ena kortet

Det andra kortet som är likadant som det första förutom att etsningen blev kass på en bit, där fick lite vir-tråd lösa problemet

Och close up lödning
Här är ultiboard-filen:
http://rapidshare.com/files/150370957/drv3.ewprj.html
http://rapidshare.com/files/150371127/drv3.EWNET.html
Här är multisim filen:
http://rapidshare.com/files/150371242/drv.ms10.html
Korten funkar i så här för er som inte har multisim:
signaler från paralellporten och ändläges sensorer kommer in i en AND krets vilket gör det omöjligt för en motor att gå för lång emot en kant och fastna.
En pic 12f683 får dessa signaler och ger pulser på 4 trådar till en drivkrets som går till optokopplare och sedan in i de små trissorna som drar trissorna i botten(npn) på H-bryggorna och de övre (pnp) dras av de undre på motsatt sida.
De 2 lysdioder som finns blev felkopplade i multisim så de är ganska värdelösa tills vi har kopplat dem så de visat statusen på sensorerna eller paralell porten.
Vi kan nog fota plattformen i morgon.
[NY DAG]
Idag har vi monterat och testat båda korten.
det för y-axeln funkar fint men det för x-axen drar transistorerna för kort tid för att den större x-motorn ska hinna röra sig.
Lite ändring i pic:en så är det löst men vi fick inte med oss någon av våra wispar så vi får ta det på måndag.
När vi skulle låna kameran ca kl 17:30 så var det tydligen larmat.
Inget fel på sirenerna iaf.

En bild på tavlan och de linjära motorerna.

Detta är det ena kortet med lite kablar och skruvar.

Andra kortet med lite lister

Hela baksidan med stödbenet.

Benet faller när man sätter ner bordet.

Mina världsmästar paint skills får visa

De gamla drivarna. Några saker är dock plockade ifrån dem och sitter på de nya korten.


Här har vi servot och de legobitarna/alu bitarna som utgör pennhållaren.

Detta är den klump som paralell porten och kablar till korten är kopplade till. Vi försöker gömma den i listen.

Skruvmejseln var för stor...

Ännu en överskikts bild
På måndag kommer vi fortsätta och förhoppningsvis ha lite bilder eller kanske till och med en film på när den går. Det får vi alla hoppas på.
[Update 07/10]
Idag byggde vi om strömförsörjningen.
Här är en film när den målar lite.
http://rapidshare.com/files/151770442/MOV00003.MPG.html