Rysk Mikrosynth

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
Användarvisningsbild
HUGGBÄVERN
Tidigare soundbrigade
Inlägg: 34929
Blev medlem: 23 augusti 2006, 22:44:11
Ort: Lilla Paris
Kontakt:

Rysk Mikrosynth

Inlägg av HUGGBÄVERN »

Under ett par ruggiga veckor i Ryssland förra våren medan hustrun jagade runt för att ordna nya pass åt sig satt jag och bläddrade igenom gamla radiotidningar (RADIO) och hittade ett syntbygge (fast bara en artikel av 2 eller tre). Häromdagen hittade jag Jareks hemsida där han har hela artikeln om det märkliga bygget och tänkte lägga upp det här i projektkalendern.
Jarek finns här: http://www.jarek-synth.strona.pl/.

Det föreligger några få små hinder - texten ska översättas och komponenterna ska identfieras (fast Jarek har gjort en del av indentifieringsjobbet). Många komponenter (digitala) kan direkt ersättas med vanlkiga CMOS med liknande funktion, trissor kan säkert bytas till något lagom europeiskt/amerikanskt/japanskt.

Synten är riktigt minimal och skulle, om man ger sig bängen på det kunna rymmas i en sådan där taskig plastlåda leksaksinstrument förpackas i. Mycket är digitalt - t ex ger VCOn fyrkant ut där vilken delas ner och matas till potar så man själv kan justera vågformen lite.
Ska städa upp lite hemma och försöka få klart pågående rörbyggen/ombyggen för att sedan sätta en hörntand i det här.
Användarvisningsbild
HUGGBÄVERN
Tidigare soundbrigade
Inlägg: 34929
Blev medlem: 23 augusti 2006, 22:44:11
Ort: Lilla Paris
Kontakt:

Inlägg av HUGGBÄVERN »

Jag håller på som bäst att rita om scheman för att göra dem mer förståeliga och hit har jag kommit nu:

Principschema
Kbd-kontroller/VCO
VCF (tror jag)

Ska lite senare labba och se hur det fungerar .... :)
Användarvisningsbild
JimmyAndersson
Inlägg: 26577
Blev medlem: 6 augusti 2005, 21:23:33
Ort: Oskarshamn (En bit utanför)
Kontakt:

Inlägg av JimmyAndersson »

Hoppsan, den här tråden hade jag missat.

VCO'n ser mycket intressant ut. Har du hunnit testa den? :)
Användarvisningsbild
HUGGBÄVERN
Tidigare soundbrigade
Inlägg: 34929
Blev medlem: 23 augusti 2006, 22:44:11
Ort: Lilla Paris
Kontakt:

Inlägg av HUGGBÄVERN »

Icke än. Jag tycker det är roligt för synten är ganska mycket digital och i sig mycket enkel ändå.
Jag ritar just nu på det stora schemat med VCA och VCF och brusgenerator. När det är klart ska jag fixa komponenter och "veroboarda" synten steg för steg.
Skriv svar