RFID tagg till fjärrkontroll

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
CE123
Inlägg: 2
Blev medlem: 10 juli 2025, 12:11:49

RFID tagg till fjärrkontroll

Inlägg av CE123 »

Hej, i föreningen där jag bor får man tydligen numera inte längre någon fjärrkontroll till garaget utan man måste gå ut och öppna med taggen man har. Finns det något sätt att klona FRID-taggen och få in detta i en fjärrkontroll? Om någon vet skulle jag vara mycket tacksam för en länk till en fungerande produkt.
Användarvisningsbild
mrfrenzy
Co Admin
Inlägg: 15434
Blev medlem: 16 april 2006, 17:04:10

Re: RFID tagg till fjärrkontroll

Inlägg av mrfrenzy »

Det går endast om du får lov att sätta en fjärrkontrollsmottagare antingen där RFID-läsaren sitter eller vid garageportsmotorn.

Lättaste är nog att föreslå för stämman/styrelsen att de medlemmar som önskar ska få köpa fjärrkontroll mot självkostnadspris, mottagare finns säkert redan i systemet och leverantören kan programmera dessa.

Om det är krångligt med fjärrkontroller kan man också föreslå en mottagare som stödjer öppning via mobiltelefon, dessa är väldigt smidiga att administrera för att lägga till/ta bort användare via dator.
Finns tillgång till Wifi så är det utan månadskostnad, efter installation för några tusenlappar kan man lägga till 50 eller 500 användare utan extra kostnad.
CE123
Inlägg: 2
Blev medlem: 10 juli 2025, 12:11:49

Re: RFID tagg till fjärrkontroll

Inlägg av CE123 »

Det finns fjärrmottagare eftersom det finns de som har fjärrkontroller. Man vi är relativt nyinflyttade och enligt något beslut så erbjuds inte det längre utan man får snällt gå ut ur bilen och använda sin tag. Lyxproblem ja, men vore skönt att ha en fjärr.
Användarvisningsbild
rvl
Inlägg: 6925
Blev medlem: 5 april 2016, 14:58:53
Ort: Helsingfors

Re: RFID tagg till fjärrkontroll

Inlägg av rvl »

Eller så får man hålla kortet på en lång teleskopkepp som man höter mot läsaren med. :vissla:
Skriv svar