Det visade sej vara en Yamaha A-1060 från 1982
Verkar vara en exportversion av Yamaha R8
Tydligen puttar den ut 2x120W continous RMS i 8Ω och 2x200W i 4Ω, vilket gör den till den kraftigaste stärkaren jag har.. vilket iofs inte spelar så stor roll.
Jag är inte nån hifinörd men jag tycker speccarna ser bra ut..
https://hifi-wiki.com/index.php/Yamaha_A-1060
Så den är väl värd att fixa och använda tycker jag.
Fixa ? Jo, anledningen att den varit undanställd var ju att den "sprakade och raspade".
Jag röjde en bänk, kopplade in högtalare (4Ω 25W..) och en ljudkälla (en gammal NAD-CD som jag också ska försöka laga, släden kärvar) och valde AUX, försökte slå på strömmen vilket visade
sig vara första problemet, den "fastnade" inte inne utan fjädrade bara ut, men efter typ 10 tryck så startade den.
Det första jag noterade var en doft av gammal tobaksrök :/ ..man kan även se det på fronten att den verkar ha utsatts för rök.
Valde AUX och vred upp volymen, det lät riktigt bra.
Däremot trasslade många andra saker, loudnesspoten sprakar, ett par knappar verkar inte fungera, andra knappar "fastnar inte inne" precis som powerknappen, flertalet lampor är trasiga.
Men ändå. bra förustättningar.
Den fungerar, den låter bra, volympotten sprakar inte alls, inte heller balans eller bass/treble