Toleransen på kondingar, är den verkligen så stor?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
DerPiltz
Inlägg: 71
Blev medlem: 13 juli 2005, 01:50:21

Toleransen på kondingar, är den verkligen så stor?

Inlägg av DerPiltz »

Jag håller på och tillverkar mig ett aktivt lågpassfilter och jag har läst att det är mycket viktigt att ha mostånd som är specade till en procent för att få gränsfrekvensen där man vill ha den så jag sprang och köpte de fina 1%-arna men sedan jag satte mig ner och kopplade så upptäckte jag att 2200pf-kondensatorerna i RC-kopplingarna däremot är specade till +-10% i bästa fall och jag hittar inga med bättre tolerans på elfa. Finns det inga kondingar med bättre tolerans? Eller letar jag på fel ställe? Nu har jag tittat på farnell och de har sådana som man måste köpa 4000 av eller sådana för 100 spänn styck.
rehnmaak
Inlägg: 2204
Blev medlem: 13 december 2005, 01:43:41

Inlägg av rehnmaak »

Det finns ju filtertyper där kondensatorvärdet inte inverkar lika mycket. Tex är MFB mindre känslig än SallenKey topologi.

Har du simulerat ditt filter för att se hur spridningen påverkar?
pagge
EF Sponsor
Inlägg: 933
Blev medlem: 15 juni 2004, 00:15:08
Ort: Luleå
Kontakt:

Inlägg av pagge »

Efter lite grävande på elfa hittade jag denna

+-1%, 11:-, 65-455-45

Den här artikeln kanske är av intresse

http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/appnote_number/738
DerPiltz
Inlägg: 71
Blev medlem: 13 juli 2005, 01:50:21

Inlägg av DerPiltz »

rehnmaak skrev:Det finns ju filtertyper där kondensatorvärdet inte inverkar lika mycket. Tex är MFB mindre känslig än SallenKey topologi.

Har du simulerat ditt filter för att se hur spridningen påverkar?
Efter ett viss simulerande så blev det inte så katastrofalt åt helvete alla fall. Gränsfrekvensen har fallit lite och kurvan blivit lite kantigare men annars är det går att kompensera för med att sänka en oscillator frekvens en aning.

Bild
pagge
EF Sponsor
Inlägg: 933
Blev medlem: 15 juni 2004, 00:15:08
Ort: Luleå
Kontakt:

Inlägg av pagge »

Den där kantigheten är inget som hör ett filter till, jag skulle tro att du har för få simuleringspunkter i ditt AC sweep. Hur hög ordning är det på filtret btw?
DerPiltz
Inlägg: 71
Blev medlem: 13 juli 2005, 01:50:21

Inlägg av DerPiltz »

Det är en 8:e gradare LP och med kantigare så menar jag att den varierar lite mer upp och ner på Tcheby-filters vis innan den slutgiltigt rasar i backen. Inte katastrofalt. Nu har jag fått fel resistor från BHIAB också. 15K istället för 19.1K. Här har du en bild om du är intresserad.

Bild
pagge
EF Sponsor
Inlägg: 933
Blev medlem: 15 juni 2004, 00:15:08
Ort: Luleå
Kontakt:

Inlägg av pagge »

Om du inte vill köpa specialmotstånd kan jag tipsa om denna tråd
http://www.elektronikforumet.com/forum/ ... 5&start=15
och denna länk
http://hem.bredband.net/b362807/ut1.txt

Jo, angående kantigheten, din graf ser ut att vara uppbyggd av åtta raka linjer. Det finns inget filter som har sån karakteristik, samtliga har "mjuk" frekvens och fas kurva. Jag skulle tro att de åtta linjerna kommer sig av att du bara fått med nio mätpunkter i simuleringen.
Skriv svar