Försöker få en snabb förståelse av programmet Codesys.
Det finns så mycket detaljer som behövs få ihop för att lyckas med ett fungerande enkel program för ett PLC.
Därför behövs en privatlärare för en dag eller två.
Kanske är det någon här som kan vara till hjälp för mig?
ojz0r skrev: ↑4 februari 2022, 23:03:16
Man kommer rätt långt på youtube och exempel projekt.
Har du programmerat PLC/DCS tidigare?
Jag har läst på men kan väldigt lite i praktik. Det svåra är att det är så många saker som behövs ställas in i programmet, därför behöver man någon som snabbt svarar på små frågor innan det tar för mycket tid och onödig energi från en.
PLC känner jag till men men DCS är lite ovanligare men också intressant, har du erfarenhet från det kanske? )) som jag förstår så är det väldigt få som jobbar med det
Mja ställa in och ställa in.. du måste ju så klart konfigurera vad det är för hårdvara du har.
Sedan skapar man en Task med en cykeltid som kallar på ditt program (POU) som skall exekveras.
Vad är det för hårdvara du skall jobba mot?
Nu för tiden skiljer det sig inte så mycket mellan PLC och DCS. DCS har blivit mer en filosofi än specifik hårdvara/mjukvara.
Jo grunderna har jag förstått men här på (bild) är det nånting som hindrar enkla LD att fungera.
knapp = sant = lamp på men så verkar det inte fungera här...
Jag har valt ett typiskt program, som på bild så jag tror att allt är på plats för att det ska fungera.
Om det syns så är det ett virtuell PLC som jag kör tester på.
Filosofi delen gillade jag)) det är viktigt att det finns en tanke bakom tekniken och speciellt om det fungerar )
Lasp skrev: ↑5 februari 2022, 21:45:12
Nu har du inte angivit geografisk location, annars är det ofta bra om någon handfast och på riktiga prylar kan visa hur det skall ske.
Joo om man har en riktig system att koppla upp sig till så blir det tydligare, men väntar med det
Men var hittar jag den geografiska positionen och vad har den för funktion?
Funktionen är att nån i din närhet kan bjuda in till visning, eller kanske känner sig bekvämare med att låna ut nåt kursmaterial.
Du fyller i det i din profil bara. Räcker ju med staden du bor i eller i närheten av så vet man ju om det är 30minuter eller timmar till dig.
ojz0r skrev: ↑5 februari 2022, 22:05:38
När du har forcerat ett värde måste du trycka på F7 för att det skall slå igenom.
Ja juste! tack det funkade!!
ctrl+F7 står det i manual och --- Alt + F7 för "Unforce"
kunde vara mer användarvänlig eller så är man van med andra system