MattisLind skrev:bqt skrev:
Vad menar du med "istället för två"? 11/04 är en Unibus-maskin. Dom har alltid nästan alltid hex-kort. Jämför du med Qbus-maskiner kanske? Ett Unibus-bakplan ser ofta ut såhär (låt oss använda ett 9-kortsbakplan som exempel):
Jag menade att i PDP11/05 var CPUn byggd på två hexkort. I denna har man klämt ihop det till ett hexkort.
Ah! Totalt missförstånd från min sida då.
bqt skrev:
Angående att maskinen inte startar upp när du testar den. Hur mycket kan du om Unibus? Är bussen "hel"? En Unibus måste vara oavbruten från CPU till terminator. Själva terminatorn måste dessutom sitta i den sista slotten, eftersom det är bara i första och sista slottens A&B position som Unibussen finns samlad.
Om bussen inte är intakt, och korrekt terminerad, så brukar CPUerna hänga sig. En annan sak att kolla är om du har en kontroller installerad. Med all sannolikhet är M9312 inställd att automatiskt boota från något när maskinen går igång. Om en kontroller inte finns så kommer den att försöka accessa addresser på vilket det inte finns något som svarar, varpå maskinen också stannar.
Jodå, jag har pillat med en och annan Unibus maskin förut. Min uppfattning är att bussen är "hel". M9312 är både terminator och bootstrap kort och kan placeras både i en MUD plats och i en standardplats beroende på bygel W6. Jag ställde in M9312 för att direkt gå in i konsolemulatorn, inte försöka boota från RL11 (eftersom det sitter ett RL boot rom i). Men det kan vara värt att ta en extra koll av detta kort så det inte råkar vara felbyglat. Framförallt ska jag testa utan M7800-kortet och se vad som händer. Men alla förslag är välkomna!
Låter bra, men nej, du kan inte placera M9312 på godtycklig plats. I ett vanligt bakplan så är första slotten, position AB är "Unibus IN". Sista slotten, position AB är "Unibus OUT". En terminator kan bara placeras på Unibus OUT. Först och sista slotten är virade annorlunda än dom andra. Termineringen på CPU-sidan är lite annorlunda, eftersom det ofta är lite specialvarianter av bakplan i den ändan. W6 ska bara vara installerad om M9312 används i en 11/70 (kolla manualen för M9312, sidan A-2 för en summering). På en 11/04 ska W1-W5 dessutom bort, vilket bör kollas. Jag vet att det också nämns att W6 är för MUD-slottar, men det är inte riktigt så enkelt. Du behöver som sagt var terminering i vardera ändan. CPU-ändan är egentligen bara att följa listan över vilka moduler som sitter vart. Termineringen i andra ändan måste vara på en Unibus out.
Kikade lite på ritningarna för 11/04 för övrigt. M9312 ska tydligen *alltid* sitta i slot 2 på den maskinen, och sedan ska du ha en M9302, som ska sitta på Unibus OUT på slutet.
bqt skrev:
Tomma kortplatser måste ha en Unibus-jumper. Det finns två varianter. En liten fyrkantig sak på kanske 8x8 cm, som ska sitta i C-positionen, och en dubbelhöjdsjumper som sitter i C&D. Haken är att lilla jumpern bara kopplar diverse interrupt och bus grant signaler, som alla finns i C. Men NPR-signalerna (DMA i dagligt tal) sitter i D-positionen, och om man har en kontroller som kör DMA så måste man klippa en tråd i bakplanet. Tar man sedan ur kontrollern måste antingen tråden installeras på nytt, eller så har men det större jumper-kortet. Om dessa jumprar inte sitter på plats så fungerar maskinen inte heller.
Det är G727 grant continuity card du tänker på. Ja. sådana måste man i om man inte har något annat fram till terminatorn. Men det ger bara problem vid interrupt, inte minnesaccesser. NPR kedjan i bakplanet är intakt virat. Det har tydlig aldrig suttit något kort som krävt DMA tidigare.
Gott. Om NPR inte är intakt så hänger maskinen, men BGn spelar inte in förrän du får ett interrupt som sagt. Men saknas termineringen så är det en till signal som inte kommer tillbaka, som brukar göra att CPUn hänger sig. SACK om jag minns rätt, men det kan vara någon annan med.
bqt skrev:Detta är ganska annorlunda än Qbus. (Eller Omnibus, om man är van vid PDP-8or)
Det är väl närmast att det finns olika positioner i bakplanet som innehåller Unibus i lite olika varianter som är det speciella med Unibus. Elektriskt och signalmässigt är den ju väldigt lik QBUS om än att QBUS har multiplexerad adress och databus.
Qbus behöver normalt sett ingen terminering i bortre ändan, till skillnad från Unibussen. Och alla slottar är normal bara double, så bussen brukar gå i en serpentin. Så för Qbus brukar man bara behöva se till att fylla alla slottar från CPUn tills dess man inte ska stoppa in något mer, och sedan är man klar. Det finns bus-grant kort för Qbus med, men man behöver dom ganska sällan. Quad-breda kort behöver se till att Qbussens kontinuitet behålls.
(Det finns lite fler detaljer och udda saker man kan behöva hålla reda på, men i princip så... Och eftersom vi pratar Unibus-maskin här så behöver vi ju inte gräva ner oss med i Qbus.)