Bygga egna RGB dimljus

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
Josasp
Inlägg: 404
Blev medlem: 8 mars 2009, 16:59:47
Ort: Pattaya, Thailand

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av Josasp »

En Arduino kostar någon hundring, eller ett par dollar, beroende på vad och var du köper.

Du lär dig göra det du vill på en eftermiddag i Arduino.
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 36167
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av Glenn »

..Eller så kör man på en lös MCU istället och lämplig programmerare, så är man lite friare att välja storlek och kostnad för sin MCU också.
Användarvisningsbild
Lemmy Kilmister
Inlägg: 73
Blev medlem: 12 maj 2010, 23:18:33

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av Lemmy Kilmister »

Aurdino har man ju hört mycket om. Kanske skulle tagit och lärt mig det.

Hur pass klarar en aurdino eller mcu miljön på en bil då? Ska väl inte vara några problem bara jag har vibrationsdämpande montering i vattentät dosa tycker jag.
Användarvisningsbild
Andy
Inlägg: 5893
Blev medlem: 26 september 2004, 18:24:52
Ort: Södern

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av Andy »

"Lamporna är till en showbil och ska inte framföras på allmän väg." Ähum... :D
Användarvisningsbild
Lemmy Kilmister
Inlägg: 73
Blev medlem: 12 maj 2010, 23:18:33

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av Lemmy Kilmister »

Det jag menar är att lamporna ska användas på bilträffar/utställningar. Är tämligen enkelt att byta tillbaka till halogen däremellan. :)
Användarvisningsbild
ghost_rider
Inlägg: 2211
Blev medlem: 26 maj 2008, 21:48:15
Ort: Genarp

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av ghost_rider »

Kapar tråden lite.
Vad gäller för extraljus? Mig veterligen så behöver dessa inte vara e-märkta om ens bil är äldre än 2005?
Stämmer detta?
Användarvisningsbild
Walle
Moderator
Inlägg: 7701
Blev medlem: 14 december 2004, 10:32:18
Ort: Stockholm

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av Walle »

Om du ska välja Arduino eller en lös MCU (eller en diskret lösning) beror mycket på hur du tänker kring detta. Har du inget direkt intresse av att lära dig programmera MCUer så är arduino troligen rätt val. Men känner du att du vill komma igång med MCUer så kan det vara lämpligare att välja en PIC eller AVR.

Arduino går ju toksnabbt att lära sig, mycket för att det finns librarys med funktioner och så. Å andra sidan är det här ett bra projekt för att lära sig C (programmera "ren" MCU)! Men visst är inlärningskurvan brantare, inte minst är det en betydligt högre tröskel för att komma igång.

Angående showbil eller inte så får vi väl utgå från att TS pratar sanning? Dock hade det ju inte skadat om det hade framgått redan i första inlägget.
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 36167
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av Glenn »

ghost_rider skrev:Kapar tråden lite.
Vad gäller för extraljus? Mig veterligen så behöver dessa inte vara e-märkta om ens bil är äldre än 2005?
Stämmer detta?

Jodå, det måste man, vet inte exakt vilket år som är gränsen, men jag gissar på 80-talet nånstans, kanske till och med 70-tal ? E-märkningen är en gammal bestämmelse.

..Fast i detta fallet var det ju för show så då är det strunt samma.
mippen
Inlägg: 744
Blev medlem: 15 april 2009, 15:34:31
Ort: Lindome

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av mippen »

Med arduino är det nästan lite "för enkelt" att köra RGB.
http://www.arduino.cc/en/Tutorial/ColorCrossfader

Exempel på färdig kod för att styra färger.
Det "svåra" blir att strömbegränsa alla LED:ar som skall användas.
Själv brukar jag göra det enkelt för mig genom att använda en ULN,
tex 73-099-33

Tråd ut från arduino in på pinne på drivkrets... utgång uln - motstånd - lysdiod - spänningskälla.
Utöver detta kan man välja knappar / potentiometer / seriell kommunikation / ir, som styrsignal för att välja färg.

Finns även färdiga styrdon att köpa på hyllan med fjärrkontroll.
Erfarenheten av dessa är att drivkortet brukar glappa och att färgerna ej är stabila.
http://www.kjell.com/sortiment/el/belys ... ler-p88139
Användarvisningsbild
matsadona
Inlägg: 755
Blev medlem: 28 februari 2010, 23:05:17

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av matsadona »

Det finns ju liknande produkter redan, med tvåpoliga ledlampor där hälften är vita och hälften orange för kombinerat blinkers/positionsljus. Så vill du bara växla mellan två färger så skulle jag köpa en sådan och byta ut dioderna mot de färgerna du vill ha... förmodligen behöver du även byta sockel också.
Sök på ebay/Youtube efter "amber white dual led".

Ett häftigare alternativ vore att sätta dit programmerbara led, typ WS2812, som endast kräver plus, minus samt data signal. Dvs endast tre trådar och med en enkel kontroller kan du växla till vilken färg som helst.
Alternativt tar en WS2801 eller liknande och mha transistorer driver någon högeffekts RGB diod.
G-man
EF Sponsor
Inlägg: 1368
Blev medlem: 21 december 2005, 20:04:36
Ort: Lkpg

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av G-man »

http://www.aliexpress.com/item/White-bl ... 11349.html

ingen mening med att gå över ån efter vatten tycker jag, om bilen ändå ska lysa med udda färger så har denna tom discoteksfunktion så ser det riktigt "taky" ut sen ;)
Användarvisningsbild
Lemmy Kilmister
Inlägg: 73
Blev medlem: 12 maj 2010, 23:18:33

Re: Bygga egna RGB dimljus

Inlägg av Lemmy Kilmister »

Tackar för alla era tips. Har fått hem 100st 5050 RGB dioder nu, så jag ska börja tillverka lamporna. Ska bli spännande. Lägger troligtvis upp en projekt tråd med lite bilder.

G-man: Vanligtvis gillar jag att gå till andra sidan ån för att hämta vatten. Längs den långa vägen brukar jag alltid lära mig mycket nytt. :) Men kontrollern du länkade till verkar passa allt för bra till mitt projekt för att det ska vara värt att göra någon egen lösning.
Skriv svar