Var blev lågbudgetmärket Mark av?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Jake
Inlägg: 21
Blev medlem: 21 februari 2006, 20:59:30

Re: Var blev lågbudgetmärket Mark av?

Inlägg av Jake »

Vad hände med Luxor? Svenskt företag från Motala. Minns deras tv-apparater på 80-talet som verkar vara egentillverkat? Sen på 90-tal var deras TV identisk som Nokia, Finlux eller ITT om jag inte minns fel.
Finlux videobandspelare är väl från Hitachi?
Användarvisningsbild
hanzibal
EF Sponsor
Inlägg: 2499
Blev medlem: 7 september 2010, 20:54:58
Ort: Malmö/Lund

Re: Var blev lågbudgetmärket Mark av?

Inlägg av hanzibal »

Har för mig att Finlux köptes av Nokia som sedan slutade med TV och sålde/avvecklade verksamheten. Varumärket ägs idag av ett asiatiskt företag som tillverkar och/eller säljer LCD-skärmar under namnet:
Bild

Luxor ser ut att ha gått ett liknande öde till mötes:
Bild

Minns också Luma som såldes av Cooperativa förbundet men det var säkert bara en ettikett. Hittade iofs denna annons som kanske tyder på motsatsen:
Bild
Senast redigerad av hanzibal 29 januari 2013, 00:06:28, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
netrunner
Inlägg: 5510
Blev medlem: 4 februari 2005, 12:26:05
Ort: 127.0.0.1

Re: Var blev lågbudgetmärket Mark av?

Inlägg av netrunner »

[humor: on]

Elektronikmärket "Mark" representerade en Fabrik i ett gult hus i Sundsvall. Där jobbade Jonas, Anna och Kalle med att tillverka elektronikvaror. När en kund köpte en klockradio i Kalmar så ringer dom från butiken till Jonas. Så ropar Jonas till Anna och Kalle att nu måste ni tillverka en klockradio till för det är nästan slut i Kalmar! Sen måste Jonas ringa till Kalmar och fråga vilken färg det var som nästan var slut... ahh det var den röda. Populär produkt.

Så blir det till för Anna att ta fram sågen och Kalle får ta hammaren. Ganska snart är en ny klockradio av märket "Mark" klar i den gula fabriken i Sundsvall.

En dag upptäcker Jonas att han inte vill bygga elektronikvaror hela livet utan istället sälja glass i en liten grön kiosk i Mora istället. Detta blir då slutet för märket "Mark" som måste lägga ner tillverkning. Det är därför vi idag inte kan hitta märket på våra hyllor, för att Jonas ville sälja glass och fabriken finns inte.

Ja, det är så det fungerar i världen! Ett varumärke och en stor fabrik som gör massor av olika saker, precis som i "tomteverkstaden" på TV vid julafton. :tumupp: :wink:

[humor: off]

Eller så var det en importör som stämplade sitt märke på olika saker han sen tog in i landet. Snart fattade många butiker att dom kunde göra exakt samma sak och så var det slut för importören.
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 12819
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Var blev lågbudgetmärket Mark av?

Inlägg av MiaM »

Luxor gick dåligt ekonomiskt i slutet på 70-talet och staten gick väl in med räddningspaket, i början på 80-talet köptes de vad jag förstått upp av Nokia som även ägde Salora. På nåt sätt hängde ITT ihop med Nokia vilket då var en nackdel eftersom de tillverkade PAL-dekoder-IC-kretsar å sånt som gav sämre bild än de Philips(?)kretsar som många andra körde med på den tiden.

Jag vet att en radio-tv-butik som sålde andra TV-fabrikat under andra halvan av 80-talet då och då tog in ett exemplar av Luxor-TV i sortimentet, för att användas för att visa hur mycket sämre bild den hade jämfört med konkurrenterna, så att kunderna inte skulle handla Luxor hos en konkurrerande butik...

Senare kom ITT-kretsarna och Luxor-Salora-Nokia-TV-apparaterna ikapp och fick riktigt bra bild, men det var inte förrän nån gång i övergången mellan 80-talet och 90-talet som de kommit tillbaka till såpass bra bild som det var på sista årsmodellen Luxor före Salora/Nokia-samgåendet i början på 80-talet.

Nokia fasade väl ut märkena Luxor och Salora med tiden, och sen slutade väl Nokia även med vanlig hemelektronik.

Finlux hade inget med detta att göra förrän 1992 då Nokia köpte Finlux.

Jag minns att det var rätt bra bildkvalitet på Finlux/ASA (ASA hade köpts upp av Finlux 1979) i början på 80-talet.


Vad som faktiskt blev kvar av Luxor i Sverige var satellit-tv-delen. Den blev senare Nokia och fanns kvar in på 00-talet.
Skriv svar