Ett klock-projekt (Nu klart, finns till försäljning)

Berätta om dina pågående projekt.

Vilket trädslag är finast?

Teak
25
42%
Ek
17
29%
Bok
12
20%
Vanlig (tråkig) MDF
2
3%
Annat, speca i inlägg
3
5%
 
Antal röster: 59
victor_passe
Inlägg: 2436
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:45:40
Ort: Kungsbacka

Ett klock-projekt (Nu klart, finns till försäljning)

Inlägg av victor_passe »

Det har ju byggts en hel del olika klockor på forumet men här kommer ännu en.
Denna är lite udda i sin konstruktion. Jag gillar iterativ design så det har bilvit några versioner hittills.
Den första varianten hade servon, men de lät rätt mycket och kändes som att de skulle gå sönder vilken dag som helst.

Nåväl lite bilder först så att inte texten tråkar ut.
CIMG0561.JPG
Senaste varianten med kapacitiv touch
CIMG0562.JPG
Översikts bild på några av de jag har gjort hittills.
CIMG0565.JPG
Teak trä, oljad

CIMG0564.JPG
Bok trä (Tror jag), ej oljad

CIMG0563.JPG
Ek trä (tror jag), ej oljad

Och en film:(laddar upp vid skrivtillfället, bör vara uppe om 30min eller så)



Kan dra lite snabbt om elektroniken:
En pic16f1936, en ULN2803 och ett FRAM (512Byte) är de aktiva grejjorna
Även buzzer, kristall(32.768kHz), V-reg och några leds sitter även på kortet.
Inte så konstigt med andra ord.

PICen har en CPS modul som man har för kapacitiv touch, 4mm trä är lite i högsta laget för att känna igenom men jag ca 20% skillnad i signal värde mellan finge och inte finger. Lite filter på det så funkar det kanon.

Det finns(fanns) dock 2 större problem:
1:
Stegmotorer har ingen feedback. Så om jag flyttar dem, drar ut strömmen och stoppar i strömmen så vet inte PICen var de är.
Detta kom jag fram till som lösningar:
Spara position till EEPROM varje sekund -> EEPROM går sönder på en månad. inte bra.
Mät VDD snabbt som bara den och registrera när någon drar ut strömmen och spara i EEPROM då. -> Kanske inte snabbt nog och inte stabil lösning.
Kör FRAM minne och skriv till det minnet varje sekund->Håller i ca 3 Miljader år. Lösning duger.

2:
Stegmotorerna drar ström. Kapacitiva sensorer ballar ur när det går ström nära dem. Så jag kan inte göra både och.
Lösningar:
Separera drivarna och touchen till 2 olika kort. -> För stor lösning och för krångligt.
Läs inte på knapparna när motorn kör -> Dålig respons och känns som en dålig lösning.
Fördela tid mellan motorer (10ms) och touch(6ms) och loopa -> Bra lösning, begränsar dock maxfart på motorerna med ca 30%

Det tog ett tag innan jag fick bukt med de problemen men nu funkar klockan perfekt.

Det hade varit intressant att veta vilket trädslag ni gillar mest, Teak(400:-/m^2), Ek(300:-/m^2), eller bok(200:-/m^2).
Teaken kan jag dock inte använda då den inte har MDF som mellanmaterial och brinner bara upp när jag försöker skära ut siffrorna.

Och om ni tycker "ÅÅ. vilken ball klocka, en sådan vill jag ha!", vilket jag hoppas, så kommer det till viss chans finnas möjlighet att köpa dessa.
Jag ska nämligen bygga 15st varav 10-15st kommer att säljas i en klockaffär i Göteborg. Exakt hur det blir med det får vi se senare men de bör gå att köpa strax innan jul.
Det är nämligen så att min kusin, som går ekonomisk linje på gymnaiset, ska skriva projekt arbete så han ringde min och frågade "kan du göra något ballt som kan säljas?", inte exakt så men i huvudsak. Det finns ju dock ingen rimlig möjlighet att göra CE test, lågspännings direktiv och gud vet allt. Men affären vill sälja och vi vill bygga så om det går juridiskt så går det.

Jag vet inte om det är skillnad att sälja 10-15 ex och 10-15 miljoner ex i lagen.
Ni som vet får gärna svara.

Och givetvis så ger jag ut kod, cad osv om någon vill ha, men det är inte 100% klart ännu.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Senast redigerad av victor_passe 21 december 2012, 19:18:18, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
MicaelKarlsson
Inlägg: 4669
Blev medlem: 18 juni 2004, 09:16:07
Ort: Aneby
Kontakt:

Re: Ett klock-projekt

Inlägg av MicaelKarlsson »

Snygg klocka!

Jag lägger min röst på ek.... :)
Användarvisningsbild
tecno
Inlägg: 27248
Blev medlem: 6 september 2004, 17:34:45
Skype: tecnobs
Ort: Sparreholm, Södermanland N 59° 4.134', E 16° 49.743'
Kontakt:

Re: Ett klock-projekt

Inlägg av tecno »

Högglans polerad RF
victor_passe
Inlägg: 2436
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:45:40
Ort: Kungsbacka

Re: Ett klock-projekt

Inlägg av victor_passe »

Tror att RF blir svårt med 40W CO2 laser.
Men om jag lyckas så får du böja toppen.
Mindmapper
Inlägg: 7104
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Re: Ett klock-projekt

Inlägg av Mindmapper »

Bland det snyggaste jag vet när det gäller träslag, är svartek. Förutsättningen är att det ska vara en liten sak. Dels pga kostnaden, men även då stora ytor svart inte är så värst snyggt.

Svart ek, och guldtext, är mitt förslag.
limpan4all
Inlägg: 8445
Blev medlem: 15 april 2006, 18:57:29
Ort: Typ Nyköping

Re: Ett klock-projekt

Inlägg av limpan4all »

Svart-ek kan man väl "fuska" till sig med hjälp av ammoniak har jag för mig.
Jag gillar också ek bäst.
Normalt så kör man stegmotorer mot ett mekaniskt stop vid uppstart (eller en reflexdetektor), sedan så håller CPU´n reda på vart dom är.
Användarvisningsbild
squiz3r
Inlägg: 5424
Blev medlem: 5 september 2006, 20:06:22
Ort: Lund
Kontakt:

Re: Ett klock-projekt

Inlägg av squiz3r »

Snygga klockor! Har du ångkokt toppbiten innan du böjt den?

CE-märkning verkar tyvärr vara väldigt svårpasserat vid sådana här små serier. Det enda sättet jag känner till är att sälja saken som byggsats. CE-direktivet är sammanfattat i denna PDF, men den ger inte så mycket tycker jag... Jag hörde någon gång från någon att det fanns ett undantag från CE-märkningen för konstverk i enstaka exemplar, men trots mycket letande har jag i alla fall inte hittat ett ord om det..
victor_passe
Inlägg: 2436
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:45:40
Ort: Kungsbacka

Re: Ett klock-projekt

Inlägg av victor_passe »

Nej, allt är bockat för hand, lasringen gör att trädet känns mer som ett något styvt papper i den leden. Så den böjer sig av sig egna vikt.
Jag får hoppas att ingen bryr sig så mycket om 15st klockor. Kommer ju att ha säkring på dem och den bör inte skicka ut så mycket skit då den bara drar under 1W i topp.
Jag driver motorerna med en frekvens om ca 200Hz, och 200Hz lär inte påverka något så mycket via luften.
Användarvisningsbild
squiz3r
Inlägg: 5424
Blev medlem: 5 september 2006, 20:06:22
Ort: Lund
Kontakt:

Re: Ett klock-projekt

Inlägg av squiz3r »

Tja, de störningar som kan vara problemen är inte de på 200Hz utan det är alla övertoner som uppkommer på grund av den snabba stigningen på signalen. Kolla lite på animationen här under från wikipedia så ser man hur en fyrkantsvåg är uppbyggd utav flera sinuskurvor med betydligt högre frekvens. Desto snabbare stigtid ju högre frekvens blir det på sinuskurvorna.
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... square.gif

Ett tips är att kolla upp vem det är som får skiten om nån klagar, om det är du eller affären. Eftersom du säljer dem som privatperson (antar jag) så är jag inte säker på vem det är. Om det är affären så får dem ju själva ta ansvar om dem väljer att sälja något icke CE-märkt kan man ju tycka.

Edit: Å andra sidan så säger man väll att över 30MHz kan problemen vara luftledda störningar och under det så är det nätburna som brukar vara problemet. Så i och med att pwm'en är så väldigt låg frekvens borde inte ens övertonerna uppnå den frekvensen innan de dämpats påtagligt.. Om du använder en CE-godkänd väggvårta för att driva det hela borde den nog ta hand om en del av störningarna på matningslinan kan jag tro.
victor_passe
Inlägg: 2436
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:45:40
Ort: Kungsbacka

Re: Ett klock-projekt

Inlägg av victor_passe »

Klockorna är nu klara (några iaf) och finns till försäljning på Magnussons UR i Göteborg vid domkyrkan.
Klockorna ser ut såhär:
CIMG0577.JPG
CIMG0578.JPG
CIMG0579.JPG
De är gjorda i ek och oljade. Näradapter och manual medföljer och allt är paketerat i en laserskuren låda i samma material som klockan.
Priset för klockan är 1000:-
Passa på att köpa denna till dig eller som kulklapp, det finns inte många klockor i affären, ca 4st fanns idag.
Och det finns inte någon ens lite likande att köpa vad jag vet, så en tämligen unik produkt är det. Handgjord i Sverige med svensk ek.
Nog med försäljar trams.
Om någon vill ha så skickar jag alla tillverkningsunderlag(cad, kod, BOM osv)
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
BBQ
Inlägg: 7
Blev medlem: 28 januari 2010, 19:21:26
Ort: Karlstad

Re: Ett klock-projekt (Nu klart, finns till försäljning)

Inlägg av BBQ »

Låter som ett lovande kickstarter-projekt?

http://www.kickstarter.com/
Användarvisningsbild
ghost_rider
Inlägg: 2211
Blev medlem: 26 maj 2008, 21:48:15
Ort: Genarp

Re: Ett klock-projekt (Nu klart, finns till försäljning)

Inlägg av ghost_rider »

:tumupp:
Fint jobb. En liten fråga, vart köper du dina tunna ek laminat?
Johanb
Inlägg: 3406
Blev medlem: 26 mars 2006, 22:26:12
Ort: Smedjebacken

Re: Ett klock-projekt (Nu klart, finns till försäljning)

Inlägg av Johanb »

Cool klocka, vad tror du om valnöt?
victor_passe
Inlägg: 2436
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:45:40
Ort: Kungsbacka

Re: Ett klock-projekt (Nu klart, finns till försäljning)

Inlägg av victor_passe »

Det går fint att göra en i valnöt, jag kommer även att göra så för personligt bruk.
Materialet köper jag på ABI trä i västrafrölunda. Det är finträd laminerat på mdf.
Skriv svar