Automatisk drinkblandare [många bilder!!]

Berätta om dina pågående projekt.
Användarvisningsbild
Logan
Inlägg: 630
Blev medlem: 5 januari 2005, 21:31:53
Ort: Jönköping
Kontakt:

Inlägg av Logan »

Finns det någon pump som klarar kolsyrat? Vattenpump?
På Bar Monkey använder dom CO2 drivna pumpar, värkar ju inte vara så bra.. Gasen tar ju slut någon gång.
Kollade på andra byggen då använder dom ventiler och pumpar? Varför det?
Samt var fårmantag i billiga ventiler?
klintan
Inlägg: 307
Blev medlem: 13 juni 2003, 01:59:05
Ort: Ekerö

Inlägg av klintan »

Kanske lite OT. men en C02 tub, en stor då, räcker ju typ 5 år vid hemmaanvändning av en ölkran, så ja kan tänka mig att de räcker ett tag om du använder den till en drinkmaskin. en tanke bara?
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27399
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Vad skulle fördelen med en CO2 driven pump vara?
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27399
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Men nu var det en pump som drivs med CO2det handlade om. Och de är inte tysta.
Så varken 1 eller 2 stämmer. Så vad är fördelen?
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31440
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

Haha! Jag tog bort mitt inlägg innan du hann svara :D
Upptäckte mitt misstag.

Jag ser ingen fördel med att ha en pump som drivs av CO2.
Då är det ju bättre med ett mha CO2 trycksatt system och ventiler.
Användarvisningsbild
Logan
Inlägg: 630
Blev medlem: 5 januari 2005, 21:31:53
Ort: Jönköping
Kontakt:

Inlägg av Logan »

Finns det någon billig pump runt 100 lappen som suger upp vätskan och vidare till systemet? typ som en CO2 fast med motor?
Blev själv sugen på att bygga en sådan :P
Xelon
Inlägg: 400
Blev medlem: 17 september 2005, 00:14:12
Ort: Gyttorp

Inlägg av Xelon »

Nån som vet vart man kan köpa billiga "Solenoid Valve"??
mullemeck
Inlägg: 1306
Blev medlem: 27 maj 2003, 23:52:06
Ort: Lund
Kontakt:

Inlägg av mullemeck »

de ventilerna jag har har jag köpt på www.allelectronics.com för $4.5 dock är de ganska dåliga.. kan rekomendera att man köper lite bättre ventiler.

det har gått lite dåligt med min drinkblandare nu, jag lyckas inte hålla kvar trycket i flaskan så vätskan stannar kvar i ut-slangen utan den rinner tillbaka.
Kan va att jag behöver fixa backventiler till alla slangarna.
Användarvisningsbild
arvidb
Inlägg: 4537
Blev medlem: 8 maj 2004, 12:56:24
Ort: Stockholm

Inlägg av arvidb »

Denna tråd handlar väl iofs om mullemecks blandare, men eftersom alla pratar om olika idéer så tar jag väl min också (så klart man har funderat på detta med drinkblandare några gånger :))!

Bild

Jag tänker mig ett slutet system som drivs av gravitation. Både ventil 1 och 2 är stängda från början. När ventil 1 öppnas kan luft passera från mätröret in i flaskan och därmed rinner vätska ner i mätglaset. När rätt nivå uppnåtts (eller lagom lång tid gått) stängs ventil 1. Sen öppnas ventil 2 för att släppa ner vätskan i glaset.

Hela konstruktionen måste ju upprepas för varje flaska, men den är ju ganska enkel och ventilerna måste bara hantera luft. Ingen risk för olja i systemet heller eftersom allt går med rumsluft och gravitation... Dessutom lär den bli rätt cool att titta på, särskilt om man kör flera olika vätskor i sekvens på olika sätt. Och tyst, inga pumpar eller kompressorer som låter.

Om allt monteras på en planka så kan man bara vända allt uppochner när det är dags att byta flaska eller göra rent.

Skulle detta funka?

Arvid
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27399
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Ytterligare en ide.
Om man tar två backventiler och en spruta som man kopplar till ett servo. Då kan man suga upp vätskan ur flskorna. Det funkar inte på klosyrade vätskor. Men annars borde det bli bra. Fördelen är att man bara har en typ av vätska i varje doserings enhet.
Xelon
Inlägg: 400
Blev medlem: 17 september 2005, 00:14:12
Ort: Gyttorp

Inlägg av Xelon »

Jag har nog gått över till Co2 allternativet nu.. *S*
pga att jag vill kunna använda läsk också, och det funkar inte bra med ett pump system. Sen vill jag slippa göra rent allt efter varje gång man har använt systemet..

Men om man använder en Co2 tub för att "trycka" upp spriten så måste man ju ha någon typ av "splitter" för att fördela Co2 till alla flaskor..

Nån som har nått förslag på hur man kan göra/köpa en sån?
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27399
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Då kommer ju allt att bli kolsyrat. Dessutom tror jag inte att det är så lätt att få ventiler att funka bra med kolsyrade vätskor. En vå under glaset kanske. Då kan man låtta allt rinna ner i den takt det vill.
Xelon
Inlägg: 400
Blev medlem: 17 september 2005, 00:14:12
Ort: Gyttorp

Inlägg av Xelon »

Det är inga problem..
använder man ett lägre tryck så blir dom inte det..
och ang läsk med ventilerna så är det inte heller några problem..
många som gjort liknande system..
Användarvisningsbild
zeus
Inlägg: 7058
Blev medlem: 17 juni 2003, 22:13:44
Ort: Sthlm.

Inlägg av zeus »

arvidb: Smart! Den optiska mätaren, kommer den klara att regarera på typ vodka? Man kanske får komplettera med en flottör.

Skulle vara kul om någon tog fram ett reläkort som styrdes med en optiskavläsare. Det hela sedan kopplat till en display och några knappar.

Eftersom jag inte kan programera skulle det vara ett givet köp.

Edit: allt med våg blir jobbigt då det skiljer mycket i vikt på allt man kan tänkas ha i en drink.
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27399
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Det beror väl på om man bygger upp recepten efter volym eller vikt. Och så svårt är det ju inte att lägga in en omvandligs faktor.
Skriv svar