Jag har länge läst mig galen på det här forumet, och jag har bestämt mig för att försöka ge mig in på microkontrollers. Första problemet är nog att jag har nästan noll programmeringskunskaper, fick en perl-bok när jag var tio så det pillade jag lite med då. Senare läste jag även lite (väldigt lite) c++ och det är väl rätt likt c som jag tänkte använda till mikrokontrollers av avr-typen.
Så hur/var kan jag lättast lära mig c till avr?
Men det kan ju också vara kul att kunna provköra sin kod på en avr i verkligheten så jag skulle vilja ha tips på någon billig avr-programmerare att bygga eller köpa.
Jag kollade lite på stk500 på http://www.lawicel-shop.se/shop/ där den var billigast, men det slutade på 975kr plus frakt med nätadaptern som man tydligen behövde också. Det känns som att det är lite för mycket för mig just nu. Men om det inte finns så mycket bättre alternativ så får det gå ändå.
Jag är sjuk och har feber så jag har nog missat och yrat en del här, hoppas ni förstår vad det är jag vill ändå
