tips på logger/IO-kort med batteribackupp?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
rickardg
Inlägg: 195
Blev medlem: 5 november 2008, 07:37:09
Ort: Rönninge
Kontakt:

tips på logger/IO-kort med batteribackupp?

Inlägg av rickardg »

Hej

Jag behöver ett litet standard logger-kort med MCU+USB+batteribackupp, behövs endast en digital input-pinne för att koppla in till en microbrytare sen ska kortet kommunicera med en PC via USB.

Kortet ska kunna detektera om IO-pinnen ändrar sig och logga det även om den ordinarie strömförsörjningen ändrar sig, samt även kunna detektera batterinivån för att påminna om batteribyte. Helst ska kortet vara AVR-baserat men PIC-baserat kan även vara ok.

Bakgrunden är att jag ska ordna en enkel tamper protection i ett projekt på jobbet och det är för liten serie och ont om pengar & tid för att det ska löna sig att ta fram en egen konstruktion, därav att det börver vara ett färdigt kort.

Har letat rätt länge efter det men hittar inga kort med batteribackupp på processorn, nån som har något tips?
Sonar
Inlägg: 125
Blev medlem: 17 december 2006, 22:07:38
Ort: Luleå

Re: tips på logger/IO-kort med batteribackupp?

Inlägg av Sonar »

Vet ej om det är vad du söker, men dessa har jag använt ibland http://www.onsetcomp.com/
Användarvisningsbild
TomasL
EF Sponsor
Inlägg: 46878
Blev medlem: 23 september 2006, 23:54:55
Ort: Borås
Kontakt:

Re: tips på logger/IO-kort med batteribackupp?

Inlägg av TomasL »

Hmm, köpte en för två? år sedan på Elfa, 2 kanaler vill jag minnas, med inbyggt reed-kontakt för magnetisk avkänning eller nått sånt.
Får kika i morgon när jag kommer till kontoret.
Användarvisningsbild
Tripp
Inlägg: 397
Blev medlem: 29 januari 2004, 08:14:39
Ort: Tullinge
Kontakt:

Re: tips på logger/IO-kort med batteribackupp?

Inlägg av Tripp »

Skulle detta fungera?

http://www.xtune.se/product_info.php?cP ... ucts_id=99

Bild

Med enkla seriella kommandon kan du styra eller logga enskilda I/O eller
styra R/C servon, eller logga upp till 9 analoga värden i 10bitars upplösning.

Om den är kopplad till en PC så behövs inget batteri, då den strömförsörjs via USB.

Men om det är nödvändigt, kan man köpa ett USB batteri typ denna:
http://cgi.ebay.com/Battery-Powered-Eme ... 3f0ad03952
Battery Powered Emergency Charger w USB Port Mini 5 Pin
Bild

Utan PC behövs ett nytt program till PICen som kan logga till det interna minnet.
Användarvisningsbild
rickardg
Inlägg: 195
Blev medlem: 5 november 2008, 07:37:09
Ort: Rönninge
Kontakt:

Re: tips på logger/IO-kort med batteribackupp?

Inlägg av rickardg »

Med batteribackupp menade jag att det skulle vara strömsnålt för att kunna klara av att köras i några månader eller eventuellt år på ett icke laddningsbart knappcells litiumbatteri.

Användningen är som sagt tampering-skydd (av en biometriprodukt) Utöver att kunna detektera om nån tillfälligt stänger av produkten och öppnar den för att mixtra bör den även kunna detektera om nån mixtrar med produkten även när den ligger i lager, så då känns inte laddningsbara batterier som ett alternativ då de har för hög självurladdning.
Sonar skrev:Vet ej om det är vad du söker, men dessa har jag använt ibland http://www.onsetcomp.com/
Hmm, intressant, men går det att programmera dem med egen mjukvara? behöver implementera en egen krypterad överföring till PCn för att få lite högre nivå av säkerhet.
Användarvisningsbild
TomasL
EF Sponsor
Inlägg: 46878
Blev medlem: 23 september 2006, 23:54:55
Ort: Borås
Kontakt:

Re: tips på logger/IO-kort med batteribackupp?

Inlägg av TomasL »

Det var en onset HOBO jag köpte.
Nej du kan inte programmera egen programvara i dem.
I så fall får du nog konstruera något själv, eller köpa nån typ av starterkit eller så.
Skriv svar