Ladda ni-mh batterier

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
mullemeck
Inlägg: 1306
Blev medlem: 27 maj 2003, 23:52:06
Ort: Lund
Kontakt:

Ladda ni-mh batterier

Inlägg av mullemeck »

Hej!

Har slaktat en batteripack från en sladdlös borrmaskin.

från början bestod den av 15st batterier seriekopplade.
Nu så använder jag 14 av dem och då kommer ju ett batteri bli över..

hur ska man göra när man sen vill ladda? jag har fixat så att man kan koppla ihop dem som de var från början men det batteri som jag inte använder kommer ju alltid att vara laddat..

ska man på nått sätt ladda ur det batteriet och isåfall hur gör man det på bästa sätt, eller kommer det fungera ändå?


/mvh
Mullemeck
Användarvisningsbild
Henrik
Inlägg: 661
Blev medlem: 26 maj 2003, 23:39:14
Ort: Göteborg
Kontakt:

Inlägg av Henrik »

Precisera: Är det NiMh eller NiCd, hur sitter dem grupperade? Är alla i serie eller? Vad har du för laddare?
matseng
Inlägg: 2360
Blev medlem: 16 september 2003, 17:18:13
Ort: Dubai, United Arab Emirates
Kontakt:

Inlägg av matseng »

Inte för att det är mitt problem (fast jag har ett liknande). Men all relevant info finns specat i texten tycker jag.

Topicen säger Ni-mh, och texten säger seriekopplade.

Jag skulle också vilja bygga en laddare för nimh-batterier som ska kunna ta upp till 10-12 st seriekopplade. Fast det verkar lite småjobbigt när "spänningspuckeln" är så obetylig i jämförelse med nicd-batterier vilket gör det är svårare att detektera nät batterierna är fulladdade på ett bra sätt. Och nimh är ju like kinkigare när det gäller överladdning också....
mullemeck
Inlägg: 1306
Blev medlem: 27 maj 2003, 23:52:06
Ort: Lund
Kontakt:

Inlägg av mullemeck »

i sitt normala tillstånd sitter de 15st NiMh batterierna seriekopplade(varje batteri är på 1.2v 1300mAh).

laddaren jag har följde med borrmaskinen den får i sig 22v 450mA och sen sitter där nån liten krets i.

på ett av batterierna (det som jag inte använder) sitter där en liten mojj kopplad mellan minuspolen och laddaren, jag tror det är en tempsensor av nått slag.

när jag ska ladda batterierna så seriekopplar jag alla 15 st batterierna så de sitter som de från början satt. Men då är det ju bara 14 av de 15 batterierna som är tomma, det sista är fortfarande laddat.

ska man ladda ur det batteriet först? eller är det bara att koppla in och börja ladda direkt?


hoppas detta är lite mer specifikt..
Användarvisningsbild
$tiff
Inlägg: 4941
Blev medlem: 31 maj 2003, 19:47:52
Ort: Göteborg
Kontakt:

Inlägg av $tiff »

>> mulle

Du skriver batteri när du menar cell. Flera celler = ett batteri
henkebenke
Inlägg: 515
Blev medlem: 31 maj 2003, 10:42:37
Ort: Helsingborg

Inlägg av henkebenke »

Som regel ska man inte ladda ackar i serie om de inte används i serie. Dvs den 15:e cellen bör inte vara med vid laddning. Skulle tro att laddaren funkar lika bra till 14 cellen som till 15. Det rör väl sig om typ 0.1V högre spänning per cell. Kanske ett lite motstånd i serie om man vill vara på säkra sidan.

"Mojjen" är nog ett överströmsskydd. Hade ett litet h***e när jag skulle byta ack-pack i min sladdlösa handdammsugare. Det visade sig att ack-packet hade ett inbyggt överströmsskydd som bröt vid 2 A, dammsugaren ville ha 6 A. Så jag löddade lite.
mullemeck
Inlägg: 1306
Blev medlem: 27 maj 2003, 23:52:06
Ort: Lund
Kontakt:

Inlägg av mullemeck »

okej så då är det bara att ta bort det batteriet och koppla in den "mojjen" mellan från det sista batteriet då?
matseng
Inlägg: 2360
Blev medlem: 16 september 2003, 17:18:13
Ort: Dubai, United Arab Emirates
Kontakt:

Inlägg av matseng »

Jag misstänker precis som du att det är en tempsensor som bryter laddningen om batteripacket skulle bli för varmt under laddningen.

Om laddaren inte lyckas att upptäcka att batterierna blivit fulladdade (genom att detektera att batterispänningen börjar sjunka lite vid fortsatt laddning) så kommer batterierna att överladdas grovt och bli varmare och varmare ända tills dom exploderar (eller eventuellt övertryckskydd löser ut) eller att laddarens timer (3 timmar?) stänger av laddningen.

Ett överladdat/överhettad batteri är inte ett lyckligt batteri. Och ägaren till ett exploderat batteri är inte en lycklig ägare. ;-)

Skulle nog behålla den och se till att den ligger så att den har fysisk kontakt mot ett av batterierna. (Om det nu verkligen är ett överhettningsskydd och inte en strömbegränsare...)

Prova att värma upp den till 100 grader i kokande vatten och se om den är bruten då.
mullemeck
Inlägg: 1306
Blev medlem: 27 maj 2003, 23:52:06
Ort: Lund
Kontakt:

Inlägg av mullemeck »

men om man låter det batteriet med den "tempsensorn" på sig sitta med fulladdat när man ska ladda. vad händer då?


blir det dåligt för alla batterierna eller endast för det som är fulladdat?
matseng
Inlägg: 2360
Blev medlem: 16 september 2003, 17:18:13
Ort: Dubai, United Arab Emirates
Kontakt:

Inlägg av matseng »

Skulle tro som så att eftersom det batteriet alltid laddat redan från början så kommer det att bli överladdat, varmt och lösa ut tempskyddet vilket kommer att innebära att laddningen avbryts för alla batterierna.

Ta bort ett annat batteri eller flytta tempsensorn till nåt av de batterier som du använder.

Men varför kör du bara med 14 battreier istf 15 st? 16.8 volt eller 18 volt - har det nån större betydelse där du använder det?
mullemeck
Inlägg: 1306
Blev medlem: 27 maj 2003, 23:52:06
Ort: Lund
Kontakt:

Inlägg av mullemeck »

jag använder inte alla 14 samtidigt.. har delat dem så jag använder dem 7 och 7 så jag får ut 8.4 v


men kan man inte på nått sätt lite snabbt å lätt ladda ur det batteriet?
matseng
Inlägg: 2360
Blev medlem: 16 september 2003, 17:18:13
Ort: Dubai, United Arab Emirates
Kontakt:

Inlägg av matseng »

Ok, det förklarar ju saken....

Urladdning. Ett 2 ohms motstånd i 2 timmar borde tömma batteriet lagom.
Skriv svar