shift register förklaring

Övriga diskussioner relaterade till komponenter. Exempelvis radiorör, A/D, kontaktdon eller sensorer.
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43249
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Re: shift register förklaring

Inlägg av sodjan »

> Om man vill kunna styra dem individuellt blir det det. (dvs In/Ut latcharna)

Nja, om man har gemensam datalinje som är seriekopplad så spelar
det ingen roll. Det är bara att skicka ut samma data för de pinnar som
inte ska ändras. Det finns ingen anledning styra latcharna separat, det
blir bara en extra pinna i onödan.
Användarvisningsbild
jesse
Inlägg: 9240
Blev medlem: 10 september 2007, 12:03:55
Ort: Alingsås

Re: shift register förklaring

Inlägg av jesse »

I http://www.arduino.cc/playground/Code/LCD3wires används en HEF4095. Den komponenten finns inte på elektrokit där jag handlar. Finns det någon motsvarande krets på elektrokit?
Dom använder 4094 , inte 4095. 4094 finns på electrokit. Electrokits datablad var lite onödligt komplicerat, så vill du studera funktionen så rekommenderar jag detta databladet.

Nu har dom visserligen ritat hur du ska koppla på arduino-sidan, men det skadar inte att förstå vad som händer. Studera på databladet pinnarna strobe, data, clock samt output enable och försök lista ut hur de fungerar med hjälp av sanningstabellen (truth table) och blockdiagrammet.

(Hi-Z betyder ungefär "ingen utsignal", dvs. verken etta eller nolla. Det är som om pinnen inte var ansluten.)
tomten_alle
Inlägg: 8
Blev medlem: 21 oktober 2009, 16:52:00
Ort: Skellefteå

Re: shift register förklaring

Inlägg av tomten_alle »

Aha! Tack!
Skriv svar