etsa kretskort?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
GreatGreat
Inlägg: 15
Blev medlem: 31 mars 2005, 15:28:06

Inlägg av GreatGreat »

Tackar :) Borde jag tänkt på.
Detta är nog en lite dum fråga som inte passar i tråden men kändes inte lönt att skapa en ny tråd bara därför; I Eagle, som jag cad:ar med, verkar det inte finnas några IC-kretsar med ojämt antal pinnar? Behöver t, ex en 4-ingångars OR-gate, blir ju 4 + 1 + 2 ben, men lyckas inte hitta det.
Användarvisningsbild
zeus
Inlägg: 7058
Blev medlem: 17 juni 2003, 22:13:44
Ort: Sthlm.

Inlägg av zeus »

Men det är ju alltid jämt antal ben på kretsar, om vi snackar hålmonterat och vanlig storlek(2,52?).
GreatGreat
Inlägg: 15
Blev medlem: 31 mars 2005, 15:28:06

Inlägg av GreatGreat »

Jag är inte så hemma på sådant. Men en krets med 4 ingångar, en utgång, samt Vcc och Ground, borde väl bara ha 7 ben?
mullemeck
Inlägg: 1306
Blev medlem: 27 maj 2003, 23:52:06
Ort: Lund
Kontakt:

Inlägg av mullemeck »

jo, men isåfall är det antagligen en kapsel med 8 ben och så är ett ben inte anslutet.
Användarvisningsbild
zeus
Inlägg: 7058
Blev medlem: 17 juni 2003, 22:13:44
Ort: Sthlm.

Inlägg av zeus »

Eller extra jord.
cyr
Inlägg: 2712
Blev medlem: 27 maj 2003, 16:02:39
Ort: linköping
Kontakt:

Inlägg av cyr »

Du kommer nog inte hitta en krets med bara en sån grind, vanliga grindkretsar görs oftast med 14 eller 16 ben och de har så många grindar som får plats (6st inverterare, eller 4 vanliga OR-grindar osv).

Sen finns det visserligen engrindslogik, men vad jag sett bara ytmonterade och för de vanligaste grindtyperna (2-input).
cyprox
Inlägg: 81
Blev medlem: 1 december 2004, 14:49:35

Inlägg av cyprox »

I eagle behöver man inte leta efter en viss typ av kapsel. Leta istället upp den krets du är ute efter. Jag kan nästan garantera att en 4-ingångars or-gring finns i eagles biblioteket, annars att ladda ner.
GreatGreat
Inlägg: 15
Blev medlem: 31 mars 2005, 15:28:06

Inlägg av GreatGreat »

Är det då värt att skaffa UV-lampa / Etstank (om det ens är nödvändigt) å kemikalier? Hur dyrt blir det ungefär? Är intresserad av digitalteknik och vill komma igång med att bygga saker, men helst inte lägga ut alltför mycket pengar i början
Användarvisningsbild
cykze
EF Sponsor
Inlägg: 1539
Blev medlem: 8 april 2004, 10:40:28
Ort: Uppsala

Inlägg av cykze »

UV-lampa och etstank behöver du inte. Vanlig lysrörslampa och värmetålig glasskål räcker bra.
Användarvisningsbild
Hedis
Inlägg: 2492
Blev medlem: 8 december 2003, 15:10:44
Ort: Vänersborg
Kontakt:

Inlägg av Hedis »

Just "digitalbyggen" (logikbyggen) gillar jag själv att göra på experimentplatta med trådbyglar. Då kan man verkligen "leka" fullt ut och ändra och prova bäst man vill.

Om du skall bygga en klocka tex. så sätt dioderna på veroboard eller ett etsat kort och bygg upp logiken på kortet.
Skriv svar