Linux på bakåtmarsch

Elektronik- och mekanikrelaterad mjukvara/litteratur. (T.ex schema-CAD, simulering, böcker, manualer mm. OS-problem hör inte hit!)
Användarvisningsbild
jesse
Inlägg: 9240
Blev medlem: 10 september 2007, 12:03:55
Ort: Alingsås

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av jesse »

Jag tycker att skolor borde i rent utbildningssyfte erbjuda fler miljöer än bara ett OS. Även om dom kanske väljer Microsoft till de flesta av sina datorer tycker jag det borde ingå i skolplanen att eleverna åtminstonde får prova på några alternativ. Helst skulle jag givetvis se att man satsade mest på fria OS och så kunde man ha en eller ett par Windowsmaskiner att visa upp: "så här kan en PC också fungera"....
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43249
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av sodjan »

Jag har också tänkt det. Det kan aldrig vara en nackdel att få lite
förståelse och kännedom kring de OS som driver större delen av
förvaltning och företag. z/OS och OpenVMS t.ex. z/OS för att det
har så stor spridning och OpenVMS för att det kanske är det
bäst *designade* OS'et genom tiderna. Sedan bör man kunna grunder
och förstår styrkor/svagheter i sådant som "batch-hantering", COBOL
o.s.v så att man förstår hur saker och ting fungerar "där ute"...

Att något är "fritt" (vad tusan nu det betyder) är mindre viktigt i sammanhanget,
det viktiga är att det har rellevans där ute i "verkligheten"...
Användarvisningsbild
jesse
Inlägg: 9240
Blev medlem: 10 september 2007, 12:03:55
Ort: Alingsås

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av jesse »

din sista mening håller jag med om... jag skrev fria men menade egentligen alternativa... Man ska inte utbilda in barnen att bara kunna använda ett företags produkter.
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43249
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av sodjan »

Alternativa till vadå ?

Det viktiga är att man har kännedom om och förstår det som faktiskt används
inom förvaltning och industri. Och det är normalt *inte* det som förekommer inom
utbildningen i dag (och det är varken Windows eller Linux, vilket i många debatter,
även här på forumet, verkar vara det ända som många tror existerar).
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av blueint »

Låt dom lösa ett reellt problem på olika plattformar.

x86-PC med Microsoft programvara kan tjäna som exempel på teknikval, effektivitet, tröskel för nya aktörer, portabilitet, möjlighet att "forka", legal exponering osv..
(gärna inglasat och inlåst så att ingen skadas :badgrin:)

Något som jag funderat på är om program skulle kunna exekveras direkt på lagringsmediat utan att "laddas". Samt om det finns alternativ till filsystem som sådant.
Scorpiion
Inlägg: 380
Blev medlem: 24 januari 2008, 20:56:06
Ort: Umeå

Linux på framåtmarsch

Inlägg av Scorpiion »

Om man ska återkomma till ursprungsfrågan så skulle jag hellre vilja säga att i stora drag (tänker då inte nått speciellt mycket på skolsektorn) så skulle jag vilja påstå att Linux är på framåtmarsch! :)

Även om mycket fokus är runt mobila enheter är min personliga uppfattning (jag följer Linux och open source mycket på internet dagligen) att det går väldigt mycket framåt. Sen ska man då inte glömma bort google chrome (googles "webOS") som borde komma snart som är baserat på en Linux kärna och sen används google chrome (webbläsaren) för allt grafiskt.

Men visst det är inte alls på samma karta som Windows* (med antal användare) men behöver inte vara det heller och det går som sagt åt rätt håll enligt åsikt.

Just my 2 cents
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 36646
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av Glenn »

Nog för att jag är för mångfald vad det gäller OS (jag kör typ ett tiotal hemma), men z/OS (OS/390) och *VMS är väldigt smala OS idag, som bara används inom vissa specialapplikationer, oftast pga att man kör mjukvara som är oerhört gammal och inte lönar sej att skriva om.

Att då lära ut dessa känns ganska onödigt, det är väl snarare en specialistutbildning än allmänutbildning.

Enda anledningen att det är lätt för kunniga inom området att få jobb inom tex *VMS idag är ju att VMS-kunniga personer är på utdöende,
de som kunde dessa system är oftast runt pensionsstrecket (och/eller befodrade över sin kompetensnivå), det är ju ändå ett system
som överlevt i ~30 år.

Nåt annat jag tycker är ett problem idag är att folk sällan ifrågasätter val, jag emnar, om någon ska skriva ett dokument tänker dom ofta "word" och inte "vilken mjukvara löser bäst mitt problem ?" ..så sitter dom där och slåss mot word istället för att göra det i nåt mindre, billigare och bättre.

När jag gick en kurs i IP-telefoni hos cisco så skulle vi bland annat importera data in i CM'en, och enligt instruktionerna skulle man
ladda in ett speciellt exceldokument i excel, fylla i uppgifterna där, och sen exportera som CSV, och trycka in den filen i CM'en.

Själv hade jag inte widnows på min laptop och hade inte installerat nåt officepaket alls, men efter att ha tjuvkikat på på killen brevids CSV-fil så visste jag formatet på den, och kunde utan vidare handskriva filen i lämplig editor. ..Det allra roligaste var ju att när man sen skulel göra ändringar i den så kunde jag ändra snabbt och lätt på några sekunder, medans de andra satt och vevade igång excel och bökade med export osv.
Användarvisningsbild
speakman
Inlägg: 4838
Blev medlem: 18 augusti 2004, 23:03:32
Ort: Ånge

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av speakman »

Glenn: You're on to something.

Det är inte bara operativsystemet som skiljer, utan sättet att tänka när man använder dom. Ett standardfel för Windowsfolk när dom "provar linux" är att dom behåller sitt Windowsbeteende och flyttar in det i "den fria världen". Man springer runt på hemsidor och letar och program och drivrutiner och tycker det är skitkrångligt att kompilera allt själv. En van FOSS-användare kompilerar sällan mer än på eget bevåg.

Det är det tänket skolorna skulle lära ut. Som Glenn säger; jag har ett problem att lösa, vilka verktyg behöver jag? Istället för; Jag har Office installerat. Hur löser jag mitt problem med det? Mycket av det tänket kommer från att vartenda litet verktyg för Windows antingen är shareware eller demo, och kostar pengar om man ska utnyttja det fullt. Nu börjar det gladeligen komma en hel del fria alternativ (om man lägger energi på att leta), men ett tag var det riktigt bizarrt hur folk kunde ta betalt för världens enklaste program (och inte sällan fullt i buggar).

I "den fria världen" finns tillgång till säkert 10 000+ gratis verktyg. Det gäller bara att lära sig hitta rätt verktyg till rätt problem. Det är snarare det skolorna skulle fokusera på.
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av blueint »

Blir tufft att välja verktyg efter problem om endast ett verktyg tillåts och presenteras på läroanstalten..
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43249
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av sodjan »

> men z/OS (OS/390) och *VMS är väldigt smala OS idag,

Jag vet inte vad din definition av "smal" är, men vi kan ta några exempel
kringt t.ex VMS eftersom jag råkar känna till det bäst.

Världens största CPU chip tillverkares liner är VMS kontrollerade.
Världens största transportföretag (India Railway) kör bokning och biljettförsäljning på VMS.
Majoriteten (ca 2/3) av alla SMS meddelanden world-wide hanteras av VMS system.
"Billing" system för mobiltelefoni körs ofta på VMS.
VMS dominerar helt inom all online spelverksamhet world-wide. T.ex Svanska Spel och ATG i Sverige.
VMS är stort inom börs och finansiella system (med OMX i Sverige som en världsledande leverantör).
Många svenska storbolag kör sine back-end system på VMS. IKEA och H&M t.ex.

> de som kunde dessa system är oftast runt pensionsstrecket

Mitt intryck från den VMS TUD ("Technical Update Days") som var hos HP förra veckan, var att
det var förhållandevis många yngre där. Betydligt fler än vad din beskrivning ger intryck av.

"Problemet" med VMS är att det inte "syns". Det körs oftast "back-end" och med in-house
applikationer som de som kör det inte vill tala om. Att det är betydligt stabilare, säkrare med
färre incidienter gör också att det inte har samma synlighet i t.ex media och tidningar.

Gartner skrev följande i en rapport för ca en månad sedan :
OpenVMS is an excellent OS with good uptime and rich functionality. Even today, it is debatable
whether the best of Unix can offer the same levels of capability as legacy operating systems
such as OpenVMS or IBM's i5OS ("i" OS). Even when x86 servers can deliver the required scaling,
the breadth of Windows or Linux uptime functions, or the maturity of vendor high-availability programs,
may not be enough.
Hela diskussionen kring "Windows eller Linux" handlar till 99% om desktop system (som t.ex
i denna tråden), men det är inte där den viktiga och tunga databahandlingen körs.
D.v.s det som får "the world go around".

När det gäller det jag nämnde kring skolor och utbildning, så handlar det kanske inte att lära
sig för att eventuellt jobba med det senare, utan för att bredda vyerna lite. Att kanske
få lite förståelse för hur system som byggdes från grunden med struktur, kvallitet och stabilitet
som mål kan se ut. Jämfört med mycket av det som höjs till skyarna i dag...

Inte för att jag tror att någon *här* förstår vad jag menar, men i alla fall... :-)
Användarvisningsbild
speakman
Inlägg: 4838
Blev medlem: 18 augusti 2004, 23:03:32
Ort: Ånge

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av speakman »

Jag trodde det var desktops som diskuterades?
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43249
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av sodjan »

Det var inte det *jag* diskuterade. :-)
Och när det gäller dator/IT utbildning så är det ju lite
dumt att begränsa sig till desktops...
Nerre
Inlägg: 27195
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av Nerre »

speakman skrev: I "den fria världen" finns tillgång till säkert 10 000+ gratis verktyg. Det gäller bara att lära sig hitta rätt verktyg till rätt problem. Det är snarare det skolorna skulle fokusera på.
Jag deltar på maillistan för layoutprogrammet Scribus, och där kan man se hur typen av frågor har förändrats sen de släppte versioner för Windows och OS X.

Från Windows-användarna kommer det väldigt ofta frågor om "Hur gör jag det här i Scribus?", men *ix-användarna är vana vid att använda kedjor av flera olika verktyg för att komma fram till ett slutresultat.

(För OS X handlar det oftare om "Hur installerar jag?", då menar jag inte att folk inte kan installera utan det handlar mer om att Scribus behöver en del libbar (framework heter det väl på Mac-språk) som de inte får distribuera tillsammans med applikationen utan som måste installeras separat, och det är installationen av dessa som användarna har problem med. Men det är ju inte Scribus-utvecklarnas fel att de som packeterar dessa frameworks gör det dåligt.)
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 36646
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av Glenn »

Lite långt och lite OT men..
sodjan skrev:> men z/OS (OS/390) och *VMS är väldigt smala OS idag,

Jag vet inte vad din definition av "smal" är, men vi kan ta några exempel
kringt t.ex VMS eftersom jag råkar känna till det bäst.
Det är OS som används på få ställen, och har ganska låg andel nyinstallerade system.
(och då syftar jag inte på att ersätta ett befintligt system som kör samma OS)
Världens största CPU chip tillverkares liner är VMS kontrollerade.
Freescale ? för dom är väl fortfarande störst eller ?

Men iaf, de exemplen du tar är nog inte system som installerades nyligen, utan fungerande system
som är ganska gamla, då finns det ingen anledning att byta ut det heller. Dessutom så tenderar man
att välja beprövade lösningar till stora viktiga system, det är ju till stor del därför dessa gamla
system lever kvar, precis som att banker fortfarande kör gammal cobolkod från 1700kallt.
VMS dominerar helt inom all online spelverksamhet world-wide. T.ex Svanska Spel och ATG i Sverige.
VMS är stort inom börs och finansiella system (med OMX i Sverige som en världsledande leverantör).
Många svenska storbolag kör sine back-end system på VMS. IKEA och H&M t.ex.
Vad baserar du detta på ?

Jag har eller har haft "insyn" i tre stora spelföretags datorsystem, alla dessa har kört *IX (två körde solaris
och en linux, fast det ena har numera bytt till linux från solaris.) (Inget av dessa var dom ovan nämda dock.)
Jag har även pratat med folk från andra spelföretag på kurser jag gått, och dom har då kört oerhört
mycket *IX-system, om dom sen även haft andra system vet jag förstås inte.

Och ikea kör oerhört mycket linux, vad jag förstod även på kassasystemen, men jag ska fråga en person
som är väl insatt i deras datorsystem vid tillfälle. Dom har iaf en uttalad policy att i första hand välja
öppna alternativ när det går.

> de som kunde dessa system är oftast runt pensionsstrecket

Mitt intryck från den VMS TUD ("Technical Update Days") som var hos HP förra veckan, var att
det var förhållandevis många yngre där. Betydligt fler än vad din beskrivning ger intryck av.
Fast det kanske är mest yngre som är intresserade av att komma dit ? säger väl inte så mycket,
kollar man på ett *ix-seminarium så är det nästan bara yngre där med, men tittar man på en stor
*ix-baserad site så sitter det ändå en massa skäggiga gubbar i kombination med dom yngre.

(Inget fel med skägg dock, jag tänker inte göra mej av med mitt ;)

Sen är det klart att det finns olika, men som jag skrev ÄR det ett problem med att folk som är duktiga
på VMS ofta är dom som kört det länge, och dom är ofta ganska gamla idag, och när dessa slutar är det
svårt att få fatt i nytt folk, varvid man hyr in konsulter istället.
"Problemet" med VMS är att det inte "syns". Det körs oftast "back-end" och med in-house
applikationer som de som kör det inte vill tala om. Att det är betydligt stabilare, säkrare med
färre incidienter gör också att det inte har samma synlighet i t.ex media och tidningar.
Jag säger inte på något vis att det är dåligt, *VMS har sitt existensberättigande precis som OS/400
(eller vad IBM behagar att kalla det numera), QNX och andra "tunga" system, men det är fortfarande
smala nichade system.
När det gäller det jag nämnde kring skolor och utbildning, så handlar det kanske inte att lära
sig för att eventuellt jobba med det senare, utan för att bredda vyerna lite. Att kanske
få lite förståelse för hur system som byggdes från grunden med struktur, kvallitet och stabilitet
som mål kan se ut. Jämfört med mycket av det som höjs till skyarna i dag...
Absolut, och det gäller på många fler saker än OS/plattformar egentligen.
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43249
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Re: Linux på bakåtmarsch

Inlägg av sodjan »

> Freescale ?

Intel.

> Och ikea kör oerhört mycket linux, vad jag förstod även på kassasystemen,

Varje varuhus har ett VMS system för order/lager hantering och i Hälsingborg
finns den centrala VMS miljön. Sen kanske det finns anslutna system för
kassahantering och annat som körs på annat.

ATG bytte nyligen (under året) ut hela sin maskinpark för VMS miljön
till nya Itanium maskiner från HP. Det hela gick tydligen väldigt bra och
de är så vitt jag förstår mycket nöjda med den nya miljön.

Aja, skit samma. Jag tänker köra VMS till pensionen, sen får andra köra
vad de vill... :-)
Senast redigerad av sodjan 9 oktober 2009, 13:01:01, redigerad totalt 1 gång.
Skriv svar