Hej!
Jag gjorde ett projekt förra året med en AVR. Projektet var det klassiska när man har en array av lysdioder som snurrar ganska fort och om man blinkar dom rätt så kan man projecera en bild. Jag vill göra om detta projekt nu men mycket bättre. I den förra versionen så snurrade all elektronik med kretskortet och jag hade en strömöverföring genom 2 väldigt hemmabyggda släpringar som ni kan se i bilden nedan. I nästa version har jag funderat på att använda en Gumstix Earth eller liknande. Men för att kunna utnyttja kraften i den så vill jag ha elektroniken fast denna gång så man kan koppa in tex kamera eller liknande. Så här kommer min fråga, är det möjligt att köra seriell kommunikation störningsfritt genom släpdon eller har någon något annat förslag, trådlöst??
Dioderna är kopplade till shiftregister och i nya funderar jag på 200 dioder och ca 400 rader. Så om jag vill ha en hastighet på ca 15-20 varv/s så måste jag kunna överföra 200*400*20 = 1600 000 bitar/s.
Jag misstänker att det blir för mycket störningar att köra det via släpring. Optisk överföring kanske kan vara nåt? Alltså något som sitter i rotationscentrum.
Frågan är om det behövs dubbelriktad kommunikation? Det lär väl ändå inte finnas tid att göra omsändningar?
Kanske dela på projektet, på den roterande delen en processor som sköter multiplexet och en processor utanför som bygger upp bilden sedan en IR överföring i axelröret. Strömförsörjningen skulle gå att göra med en roterande transformator.
Det tror jag oxå är en bra ide. En processor som snurrar med, tar emot data via IR och fixar lysdioderna och sen en annan som sköter bildbehandling etc och skickar data till den förra. IR-diod inuti en ihålig axel för data och sen släpringar för matningen. Kör man med remdrift är det ju inga problem att fixa en ihålig axel.
För nästan 8 år sedan byggde jag och erixon/exile en spinning clock med släpringar och motorkol, där blev begränsningen för 'säker' dataöverföring 1,2 kBaud, med flera kol/släpkontakter kan man givetvis höja baudraten en bit. Men nästan 2 MBaud, tror inte att det är möjligt. Jag håller med dom föregående, antingen via optik eller RF. Kanske köra WLAN eller något annat 2,4GHz baserat (Blåtand/Zigbee). Med den låga rotationshastigheten kanske du inte ens skulle få problem med dopplereffekten, om antennen inte skulle hamna i mitten.
Tack för alla svar!
Jag gillar iden med IR överföring i axeln, men det kan bli mer otymplig mekanik. Hur snabb överföring kan man få upp på en IR länk?
Förslagen om WIFI o bluetooth är också bra men kan vara lite dyra och jag har aldrig programerat det förut. Någon som vet hur omständigt det är? Bluetooth och wifi kretsar är ju inte de billigaste så det kan nog bli så att jag köper ett Gumstix Air eller Fire som har WIFI o bluetooth istället och låter det snurra med och sedan kopplar upp laptopen mot den. Då kan man ju köra dubbel buffer att den ena varvet läser från bild1 och då läser in bild2 via WIFI och nästa var tvärt om.