Hej, jag som ni kanske vet så köpte jag ett feb erbjudande från robotshop, nu är det så att jag ska göra den enheten lite mera mobilare, så funderar på att koppla på ett batteri av något typ. Men jag behöver en krets som begrännas så att det inte överstiger 500mA. Så vad för batteri tror ni som blir bra, samt hur man löser detta med 500mA
Ett batteri som ger tillräcklig spänning är väl första steget och med kapacitet för hyfsad drifttid. Därefter en säkring så klart, om nått går fel så att grejorna inte brinner i onödan.
Jo den drivkrettsen som hänger med är max 500mA, testade och köra lite över och så fort den gick över det så blev den kokhet, sedan märkte jag om jag kör med ett intervall på 1 sek så drar den mycket medans om den ligger på 4ms så drar den mindre, så där av med att den måste begrännsas till 500mA
Andy skrev:Ett batteri som ger tillräcklig spänning är väl första steget och med kapacitet för hyfsad drifttid. Därefter en säkring så klart, om nått går fel så att grejorna inte brinner i onödan.
Jo men vilka batterier är inte bra på vad man ska ha samt hur många A/h eller vad det nu är, det skulle vara bra om man kunde ladda dom genom att sätta i en nätadappter, så laddas dom samtidigt som man kan köra med motorerna.
Kapaciteten / förbrukningen = drifttiden, åtminstone någotsånär. NiMh eller NiCd fungerar men även en bly-ack duger det beror på hur stor plats det får ta upp. Bly-acken är den som bäst står ut med laddning under drift av dem, de andra två vill ha konstant ström och det är svårt att åstadkomma under sådana omständigheter.
Kan någon förklara för mig en sak, jag kör med 9v för BS2 an, sedan kör jag extärn strömkälla från min transformator, på den kan jag maz köra 3v därefter så överstiger den 500mA?