Hmmm den gamla likriktaren och spänningsregulatorn i hojjen verkar ha lagt av, bränner lampor oftare än jag köper Kinderägg.
Satt och funderade på att bygga en egen. men hittar ingen spänningsregulator på Elfa som ligger på mer än 1.5A (behöver minst 15A).
Nån som vet ifall man kan få tag på starkare?
Spänningsregulator till MC
- 13th.Marine
- EF Sponsor
- Inlägg: 7265
- Blev medlem: 31 december 2004, 16:26:37
- Ort: Trelleborg
Ämnet har diskuterats ett par gånger tidigare. Saken är den att det behövs den regulator som är anpassad till generatorn. Om det är en permanetmagnetiserad generator så ska man ha en regulator som kortsluter när spänningen blir för hög. Om det är en elektromagnetisk genarator, som på bilar, är det magnetiseringen man ska styra. Det funkar inte bra med en vanlig spänningsregulator, den skulle bli väldigt varm.
- 13th.Marine
- EF Sponsor
- Inlägg: 7265
- Blev medlem: 31 december 2004, 16:26:37
- Ort: Trelleborg
Gäller det en "alternator", som på bilar, så har jag för mig att strömmen blir max 1 A (typ Bosch för personbilar). Det är strömmen till rotorn som du reglerar, och statorns lindning som genererar strömmen till batteriet.
Det finns en beskrivning i tidningen QTC från 80-talet om just hembygge av
regulator.
Det finns en beskrivning i tidningen QTC från 80-talet om just hembygge av
regulator.