Ett av de vanligaste felen på elektronik utrustning som man råkar ut för är hel eller halvkassa kondingar. Detta gör det intressant med ett instrument för att kolla hur kondensatorer mår och frågan är; är detta ett bra alternativ: http://se.farnell.com/7830254/test-equi ... tid=177164
Fördelar / nackdelar, argument för och emot o s v. Ska man kanske själv bygga något och i så fall vad/hur.
Koppla in båda i parallell, eventuellt en resistor i serie med generatorn om inte dess utimpedans är lämplig, välkänd eller väldefinierad. Sen blir ju amplituden på oscilloskopet beroende på ESR om man väljer en relativt hög frekvens i förhållande till kondensatorns värde.
bengt-re> ja, den är ju inte billig men frågan är om den är värd pengarna jämfört med andra lösningar?
tompa74> en klart intressant och enkel lösning att testa, tack för den!
kimmen> det funkar men det är lite tungjobbat med flera uppsättningar testsladdar.
ThomasL> Testen ser ju bra ut! Dock lite svårtydd på "ESR Measurement Accuracy" där man på andra modeller använder "Good", "Very good" och "Poor" men på Atlas skriver man ut värdena?
PeterH> Ja, den där pdf filen från AOE som du bifogade är också ett alternativ.
Beror på vad man gör onekligen - felsöker man dagarna i ändå så är en ESR meter lika nödvändig som en URI-meter, men gör med det sälln och på hobby nivå så duger det att mäta "diskret" - själv har jag dock köpt mig en gammal Escort ELC-131D vilken är till stor hjälp - det finns bättre/modernare instrument, men denna är tillräclkigt bra och hittar du en begagna så får du den oftast billigt. Ny kostar den mellan 2 och 3 tusen svenska kronor.