Badrumsvåg - logger

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
Användarvisningsbild
wolfheat
Inlägg: 202
Blev medlem: 14 oktober 2007, 20:42:51
Ort: Gävle

Badrumsvåg - logger

Inlägg av wolfheat »

Hade en idé om att man kunde bygga en logger till badrumsvågen.

Tänkte att den kunde logga vikten samt tidpunkten och att man sedan via ett SD-minneskort eller dylikt kunde föra över informationen till datorn och få ut en kurva etc. Det var bara en idé som dök upp, men som jag inte funderat vidare på hur man skulle implementera det hela.

Känns dock som att det inte behövs särskillt mycket moddande om man nu har en digital badrumsvåg. Om man nu är många i en familj och inte har riktigt samma vikt så kanske man kan särskilja de olika användarna från varandra.

Någon typ av RTC uC och SDkortläsare/skrivare...

En utveckling av det hela som skulle passa folk som vill gå ned i vikt kan ju vara att jämföra med tidigare vägningar och ge uppmuntringar om man gått ned.
thepirateboy
EF Sponsor
Inlägg: 2109
Blev medlem: 27 augusti 2005, 20:57:58
Ort: Borlänge

Inlägg av thepirateboy »

En liten uC med RTC och en VDRIVE kanske...

http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?dok=13070.htm
Användarvisningsbild
maha
EF Sponsor
Inlägg: 1685
Blev medlem: 22 november 2005, 09:47:02
Ort: Jakobstad, Finland

Inlägg av maha »

Det knepiga är nästan att på ett smidigt sätt få reda på vikten. De flesta vågar verkar fungera som en variabel kondensator som det körs en hög frekvens igenom för att få reda på kapacitansen.
Skriv svar