Kondensatorbank

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
Shep
Inlägg: 123
Blev medlem: 26 december 2003, 17:12:59

Kondensatorbank

Inlägg av Shep »

Fick just hem 70 st 63V 15000 µF kondensatorer som alla ska paralellkopplas till en 1,05 F bank vilket ger ungefär 1.9 KJ på 60 V.

Längre fram så ska den användas till en ny lågvolts spolkanon men nu fokuserar jag på att bygga ihop banken.

Är det någon som har lite ideer på vad jag kan göra (leka) med den här till jag sätter igång med projektet?

Är det någon som vet ett bra sätt att begränsa spänningen till drygt 60 volt på annat sätt än att använda och likrikta en lämplig trafo?
Till en början har tror jag nog jag bara likriktar 230 volten och kommer ihåg att stänga av i rätt tid. Men om någon har en lämplig trafo får ni gärna höra av er.

Till helgen har jag förhoppningsvis tid till att sätta ihop en låda och då kommer mer bilder.

Bild
Bild
G4jm0r
Inlägg: 825
Blev medlem: 1 februari 2004, 20:03:43
Ort: Malmö

Inlägg av G4jm0r »

Vad köpte du dom för och varifrån?, jag har också varit inne på en enkel spolkanon som projektarbete i skolan med kodingarna blev ett problem :S
Shep
Inlägg: 123
Blev medlem: 26 december 2003, 17:12:59

Inlägg av Shep »

Skaffade dem från ebay. Det gick på 350:- för själva kondingarna sedan gick frakten på ungefär lika mycket.
Men jämfört mot vad de hade kostat på elfa så var det billigt iallafall.
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31435
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

Hoppas dina kondingar är sådana som klarar extremt snabba urladdningar. Annars blir de inte långlivade. :)
Skriv svar