Emulera linjärt flashminne

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
Reko
Inlägg: 7
Blev medlem: 28 oktober 2007, 22:22:52
Ort: Stockholm

Emulera linjärt flashminne

Inlägg av Reko »

Är det någon som har en bra idé på hur man skulle kunna emulera ett flashminne (linjärt(?), dvs som beter sig som ett SRAM vid läsning men som kräver ett antal skrivcykler för att radera eller programmera)

I mitt fall är det ett antal AM29F016 (http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 6-120.html) som är monterade på en simm-modul (eller liknande i alla fall). Modulen i sin tur sitter i en synth och är lite svår att få tag i eftersom den inte tillverkas längre. Jag har i alla fall inte lyckats.

Inte helt elementärt att emulera, speciellt inte om man vill ha möjlighet att läsa/skriva till minnet från en dator parallellt.

/R
Användarvisningsbild
Micke_s
EF Sponsor
Inlägg: 6741
Blev medlem: 15 december 2005, 21:31:34
Ort: Malmö

Inlägg av Micke_s »

FPGA kanske.
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26636
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

Jag tror inte att det är så svårt alls faktisk.

Om du håller dig till samma tillverkare och kollar databladen mot varandra kan det mycket väl vara så att du kan använda färre kretsar men uppnå exakt samma funktion.

Hur många kretsar är det monterat på varje SIMM?
Reko
Inlägg: 7
Blev medlem: 28 oktober 2007, 22:22:52
Ort: Stockholm

Inlägg av Reko »

På de enklaste SIMMarna är det endast två kretsar monterade men man behöver 2 simmar (32 bitar totalt).

Annars är ju FPGA intressant. Man kanske skulle kunna göra en DRAM-controller och ett interface mot synthen för att accessa DRAM-SIMMar + ett interface mot en extern dator för att accessa minnet utifrån)

Var hittar man lite nybörjarinfo kring FPGA (jag har inte hunnit söka på forumet här ännu). Finns det färdiga DRAM-controller-funktioner som man kan ladda på en FPGA?

/R
Användarvisningsbild
ucadv
Inlägg: 203
Blev medlem: 29 januari 2007, 23:13:49

Inlägg av ucadv »

http://www.freemodelfoundry.com/model_list.html

notera att dessa modeller är gjorda för att _simuleras_ mot en FPGA, inte _köras_ i en FPGA.
Reko
Inlägg: 7
Blev medlem: 28 oktober 2007, 22:22:52
Ort: Stockholm

Inlägg av Reko »

Synd.. Annars kanske det hade varit en bra utgångspunkt för ett interface mot synthen (om det var flashminnena du syftade på). Jag måste nog läsa på lite om FPGA...

(Hittade lite här: http://elektronikforumet.com/forum/viewtopic.php?t=6480)

/R
Skriv svar