Perfekt om man är 1½ år (hoppas jag).
Principen är ungefär som på tivoli när man ska banka med hammare på clowner som dyker upp ur hål i en låda. Dock har man inte så bra reaktionstid när man är 1 år så man får oändligt med tid på sig.
Fysiskt blir det en låda med 10 lysande knappar varav endast en är tänd i taget. Ett tryck på den tända lampan medför att en ny, slumpmässigt vald, lampa tänds. o.s.v.
Slumpningen sker med en johnson-räknare som klockas i någon lämpligt hög frekvens.
När rätt knapp trycks ned latchas räknarens aktuella state ut till "display-modulen".
Hitta en låda står ganska högt upp på listan, jag har inte kollat något på det ännu men är det någon som har något förslag på rak arm så lyssnar jag.
Lådan behöver inte vara fancy på något sätt men det är bra om det får plats 10 st knappar av den här modellen (15 mm i daimeter):

I går kväll var jag i labbet och testkörde, idag har jag ägnat lite tid åt att cadda och imorgon hoppas jag att jag hinner etsa och börja montera.
Bilder på schema och kort-layout:


EDIT: fixade bättre storlek på bilderna.