Så nu har jag kommit ikapp med tiden.
Det med att skotta damm; Fast att jag har satt på sug under och runt frässtålet, så kommer det massor med damm iaf ut och lägger sig överallt.
Tur man har en sån förstående liten fru.

Men jag tycker faktiskt synd på henne som måste leva i ett dammoln.
Lite roligt. Idag var jag på Mekonomen och skulle beställa avgasklammrar. Dom skulle ringa till storlagret och beställa. dom skulle iaf fått samtal därifrån för att kolla att dom inte skrivit fel. Ingen beställer väl 420 avgasklammrar.

Kanske föresten, om man fått massa avsågningssnuttar gratis, och tycker det är synd att slänga, då går det åt en del klammrar.
Filmen, "Hur man gör en Lillasyster!" får ni vänta på en stund till. Har inte ork att börja redigera i den nu.
(Nej, lilla frugan är inte med. Hon är för blyg.)
Nu till bilderna.

Här fräser jag ut alla bitarna från en stor skiva. Sen blir det att jag gör en fixtur till varje färdigsågad bit.

Kressfäste med hål för lysdioder.

140 meter M8 och 70 meter M10 gängstång.

Skruvar, muttrar, brickor, distanser och annat smått & gått för ca 14000:-

Bara dom 500 distanserna i blåa lådorna kostar 5700:- + moms (11:40/st). Visserligen skulle jag få bra rabatt, men iaf.

700 + 550 radiella och 200 axiella kullager för 11900:-

Jag har inte fått några rör ännu, men så ser hon ut iaf.

Syns det att dom är släkt?

Det är lite skillnad mot förra Lillsyrran. Kanske ska kalla henne för Mellansyrran.
