Det låter fint!

Hm, då ska vi se...
Den ska alltså kunna pumpa luft så att man får ett vakuum.
Med låt säga tre-fyra slangar och lämpliga munstycken så vill jag kunna lyfta ett kretskort på 100-150g. Då klarar jag mig utan problem.
Fördel om den inte är större än en 0,5L ölburk. Det vore även fint om den är ganska lågmäld, men det är inget krav. Allt som är tystare än en spolarvätskepump är acceptabelt.
Eftersom jag har lite ont om 24/48V-matning så vore det bra om den går på <=12V, eller kanske 230V så man kan plugga in den direkt i väggen.

När det gäller ström så är det inte så noga, men helst inte över 5A. Elräkningen är lagom stor redan nu.
Tja, det var nog allt. Hittar du lite slangar eller annat kul så är det absolut inte i vägen heller.
Om du (eller någon annan) skulle råka hitta en pump som inte får hicka av etsvätska så är det också av intresse.