Spruft skrev:Ser fint ut! Har också köpt en del från kina, brukar vara billigare frakt från kina än usa faktiskt.
Ska du fylla med sand eller något sedan?
Kommer nog prova fylla de icke rörliga delarna med sand. Ska bli intressant att se skillnaden.
Nån som har förslag på gränslägesbrytare som duger, från t.ex elfa? Man ska väl koppla 2st till varje axel, så totalt 6st switchar?
Bygget går framåt. En axel är klar nu så det gäller bara att göra två likadana till. Jag har ju dock kapat allt klart så det ska nog gå ganska fort att slänga ihop resten.
Fattar forfarande inte hur du har fått till det med justerskurvarna för muttrarna på linjärrören, dom måste ju vara fästa i något
Det ser ju fint ut annars.
Jag har svetsat på muttrar på röret som skruvarna är inskruvade i.
Kom att tänka på det härom dagen att en ganska stor vikt kommer ligga på endast fyra stycken M8-muttrar som är fastsvetsade.
Undrar hur det kommer bete sig vid vibrationer.... Blir ett litet experiment med justerskruvarna.
Om det inte fungerar får jag ställa in rätt och sen svetsa fast rören. Går ju alltid att fräsa bort fogen om man vill byta rör.