Nu får det vara nog, av med plasma, x-box. mobil, klocka mm

Planering och tankar kring eventuella framtida projekt.
sebastiannielsen
Inlägg: 3663
Blev medlem: 11 september 2004, 09:30:42
Ort: gbg
Kontakt:

Inlägg av sebastiannielsen »

Om dörren var låst och den inte var uppbruten, samt att alla fönster var låsta och inget var uppbrutet när grejerna var stulna finns det bara en möjlighet:
Tjuven hade nyckel...

Då skaffar du:
kortläsare....



Ge alla som har nyckel ett kort till kortläsaren, och aktivera loggningen. Sedan sätter du ett litet larm vid grejerna som blir stulna, och larmet gör inget annat än loggar klockslaget för då larmet löstes ut.

Sedan är det bara att jämföra passersystemets loggar med larmets loggar, och så har du hittat boven. Sedan trycker du bara på "delete card" så är problemet ur världen... (tjuven kommer inte in mera).

Fixa något lås som har feedback via mikrobrytare, så går det inte mixtra med det (aktivera funktionen att dörren bara får vara öppen i ca 20-30 sek).
Seriekoppla med magnetkontakt så att ingen lägger dörren på glänt för att komma förbi feedbackfunktionen.
Senast redigerad av sebastiannielsen 3 mars 2007, 21:20:20, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
BEEP
EF Sponsor
Inlägg: 1593
Blev medlem: 21 januari 2006, 16:57:56
Ort: Mölndal

Inlägg av BEEP »

Användarvisningsbild
zeus
Inlägg: 7058
Blev medlem: 17 juni 2003, 22:13:44
Ort: Sthlm.

Inlägg av zeus »

Tack för alla svar!

Kommer troligen köra på mobil-modellen, har en ligger och så bara köra Telia friendfinder. Kanske ska ställa ut en stereo(CD) som jag har på rummet.

Jobbiga är bara om man blir av med mobilen....

Finns det färdiga kort att koppla till mobilen för att kunna styra enkelt? Om man tex vill aktivera en siren genom att ringa till den, kan vara bra om man börjar närma sig. Eller en färgbomb, kan alltid vara kul.

Eller så gör man bara som så att man låter den gå igång av ringsignalen och/eller ljuset på displayen.

Går ju att ställa in så den är ljudlös på alla nummer förutom ett.

Så.
Vanligt nummer, bara display: Ger typ skarp ljudsignal(Om den är nära).
Mitt nummer, display och ringsignal: Stink/rök/smäll mina. (Om den kommit för långt bort).

Vad tycker ni om det?

Hur bra presition är det förresten på friendfinder? Bor i centrala eskilstuna. Och måste jag ha telia, elelr räcker det om just den mobilen har det?

Det här kan nog bli bra.
Gimbal
Inlägg: 8649
Blev medlem: 20 april 2005, 15:43:53

Inlägg av Gimbal »

Testade just friendfinder på min egen telefon och hamnade ca 1.5km fel, så smågrejor är ingen ide att spåra på det viset.

Någon variant av butikslarm vore ju fint, när något bärs ut genom dörren så är det bus på gång. Inte så enkelt att skruva ihop själv dock....
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17580
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

rfid ?

kollade med friendfinder och hamnade ca 7 km fel, får väl prova när jag är på jobbet om det är bättre inne i stan

någon annan som har bättre erfarenheter av telia frienfinder?

hur som helst så tror jag inget system är bra nog för sig själv, mobil är bra för grovkoll av läget och kommunikation mot prylen, rävjakt mot sändare kan plocka in dom sista kilometrarna , rfid som dörrpostlarm ,

låter fortfarande för jobbigt, jag kör med truppmina 12 i fortsättningen med :wink:
Användarvisningsbild
zeus
Inlägg: 7058
Blev medlem: 17 juni 2003, 22:13:44
Ort: Sthlm.

Inlägg av zeus »

Skulle vara perfekt om någon mer skulle kunna testa hur bra upplösning det blir med FF, gärna i mellanstor stad, typ eskilstuna.

Om sedan det visar sig vara dåligt, hur bygger man enklast något som man kan spåra via radio? Vi söker basic grejer här, vill inte betala mycket alls helst.
v-g
EF Sponsor
Inlägg: 7875
Blev medlem: 25 november 2005, 23:47:53
Ort: Kramforce

Inlägg av v-g »

Om du får reda på att det är i och runt studentområdet som din telefon är hur ska du hitta den då? Söka igenom allas rum tror jag aldrig du får tillstånd till. TFF är obrukbart för att hitta något mindre än en personbil anser jag. Har testat i Stockholm och precisionen är inte bättre än ~200 meter. Ibland har den "tur" och träffar nästan mitt på men det är långt ifrån alltid. Det hela beror på hur många mobilmaster som står i närheten och hur signalen studsar.
Användarvisningsbild
zeus
Inlägg: 7058
Blev medlem: 17 juni 2003, 22:13:44
Ort: Sthlm.

Inlägg av zeus »

Tänkte aktivera en siren i den, har några i lagom storlek som man inte står ut med att vara i samma rum som...

Men finns det inte någon enkel pejl-krets som man kan bygga eller köpa?
Användarvisningsbild
Meduza
EF Sponsor
Inlägg: 10718
Blev medlem: 30 april 2005, 22:48:05
Ort: Ekerö, Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Meduza »

Börja med att spåra mobilen via TFF, sedan så har du den kopplad så att när du ringer så aktiveras både en siren och en sändare liknande dom som amatörradiofolket kör med när dom leker rävjakt:
http://sv.wikipedia.org/wiki/R%C3%A4vjakt_%28radio%29

Borde finnas gott om byggbeskrivningar för rävar på nätet...
Jim_the_one
Inlägg: 1669
Blev medlem: 8 december 2004, 00:03:49
Ort: Falköping

Inlägg av Jim_the_one »

Det finns ju sånna där trevliga små överfallslarm som tutar på bra när dom aktiveras.

edit fast nu läste jag ditt inlägg igen och läste att du redan hadde små fina larm.
Senast redigerad av Jim_the_one 4 mars 2007, 12:09:49, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17580
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Inlägg av grym »

själva sändaren för en radiopejl är ganska simpel, behöver inte vara stor och dra mycket ström, , men det behövs en mottagare och vettig antenn för att pejla sedan, går med en scanner med löstagbar antenn

en liten kristallstyrd sak vore nog inte helt fel, sen så finns ju telemetrifrekvenserna som man borde kunna annvännda utan att man bråkar så mycket med andra

gäller att hitta rätt kristaller så blir bygget relativt enkelt
v-g
EF Sponsor
Inlägg: 7875
Blev medlem: 25 november 2005, 23:47:53
Ort: Kramforce

Inlägg av v-g »

Kolla på denna


Modellraketer brukar lokaliseras genom detta kolla tex denna sida
Användarvisningsbild
Purre
EF Sponsor
Inlägg: 5132
Blev medlem: 7 januari 2006, 18:19:15
Ort: Eskilstuna

Inlägg av Purre »

http://avlyssning.nu/index2.htm har FM-spårsändare. Finns schema, och lista med vilka kretsar som används. Det finns även CW-spårsändare på sidan
Användarvisningsbild
zeus
Inlägg: 7058
Blev medlem: 17 juni 2003, 22:13:44
Ort: Sthlm.

Inlägg av zeus »

Nu börjar vi verkligen komma någon vart! Tack för alla svar!

Nuvarande förslag:
-Mobil som ligger i för att köra FF på, mobilen alltid på.
-Denna spårsändare Som aktiveras när strömen till enheten bryts.
-När man ringer till mobilen från mitt nummer aktiveras en kraftig siren.
-När andra ringer(annat nummer än programerat) finns möjlighet för annan funktion, tips?
-Extra batteri som driver mobil, spårsändare och siren. Laddas medans enheten är inkopplad.

Behöver sedan en riktantenn, em det är kanske inte så svårt att fixa? Om man väl blir bestulen kanske polisen kan hjälpa till med spårningen?
Jim_the_one
Inlägg: 1669
Blev medlem: 8 december 2004, 00:03:49
Ort: Falköping

Inlägg av Jim_the_one »

Det kanske inte är så smart att låta polisen vara med när du spårar med tanke på att sändaren troligtvis är olaglig.
Men när man väl hittat sin pryl är det inte så svårt att tillkala polis och berätta läget och sen trycka på knappen så larmet startar.
Ta gärna kort på grejerna innan dom blir snodda så du kan bevisa för farbror blå att det är dina grejer, serienr funkar ypperligt till sådant.

Behöver du hjälp med att etsa nåt kort är det bara att säga till.

//Jim
Skriv svar